PolskaRzecznik Praw Dziecka w obronie przedsiębiorców

Rzecznik Praw Dziecka w obronie przedsiębiorców

Rzecznik Praw Dziecka Paweł Jaros zwrócił się do ministra pracy i polityki społecznej Krzysztofa Michałkiewicza z prośbą o zmianę przepisów, dotyczących prawa do urlopu wychowawczego dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Osoby te nie mają obecnie prawa do tego urlopu.

Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, urlop wychowawczy (w wymiarze do 3 lat nad opiekę nad dzieckiem do 4. roku życia) przysługuje tylko osobom zatrudnionym co najmniej 6 miesięcy, które mają status pracownika, a więc są zatrudnione na podstawie umowy o pracę, powołania, poboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.

Podczas korzystania z urlopu wychowawczego pracownik jest ubezpieczony, mimo że - jak pisze Jaros - pracodawca nie odprowadza za niego składek. Natomiast osoba prowadząca działalność gospodarczą, aby być ubezpieczona, musi opłacać składki. Oznacza to, że po zakończeniu urlopu macierzyńskiego musi wznowić działalność gospodarczą.

W ocenie Rzecznika Praw Dziecka, stoi to w sprzeczności z art.71 ust.2 Konstytucji, zgodnie z którym matka przed i po urodzeniu dziecka ma prawo do szczególnej pomocy władz publicznych. Nieprzyznanie osobom, prowadzącym działalność gospodarczą, prawa do urlopu wychowawczego jest także - według rzecznika - sprzeczne z prawem dziecka do ochrony zdrowia, zawartym w art. 24 Konwencji o Prawach Dziecka.

Rzecznik Praw Dziecka podkreśla, że dodatkowo art. 65 Konstytucji zapewnia każdemu wolność wyboru i wykonywania zawodu, a także wolność wyboru miejsca pracy. Rzecznik przypomina, że w Polsce ponad 30% kobiet pracuje w ramach samozatrudnienia.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)