Trwa ładowanie...
02-08-2007 22:00

Rzecznik Praw Dziecka apeluje o wspieranie skautingu

Rzecznik praw dziecka Ewa Sowińska apeluje o wpieranie skautingu m.in. poprzez "pomoc wychowawcom harcerskim, propagowanie idei harcerstwa wśród młodzieży i udostępnianie miejsc na prowadzenie harcerskiej działalności".

Rzecznik Praw Dziecka apeluje o wspieranie skautinguŹródło: Jupiterimages
d3a0dx8
d3a0dx8

W związku z obchodzonym w tym roku stuleciem ruchu skautowego, Ewa Sowińska apeluje do dyrektorów, rad pedagogicznych, rad rodziców i rad szkół w całej Polsce oraz władz samorządowych "o codzienne, rzeczywiste wspieranie harcerstwa".

"Harcerstwo jest apolitycznym ruchem wychowawczym. Harcerstwo to kształtowanie osobowości młodych ludzi w przywiązaniu do wartości: miłości ojczyzny, wiary, wolności, prawdy, sprawiedliwości, demokracji, samorządności, równouprawnienia, tolerancji i przyjaźni" - czytamy w komunikacie przesłanym przez Biuro RPD.

Sowińska przypomniała, że w związku z tą rocznicą na całym świecie organizowane są uroczystości, z których największa to Światowe Jamboree Skautowe (zlot skautów organizowany od 1920 roku co 4 lata), które w tym roku odbywa się w Chelmsford w Wielkiej Brytanii. Polskę reprezentuje tam blisko 800 harcerzy.

W Polsce z okazji 100-lecia skautingu planowany jest Zlot Związku Harcerstwa Polskiego (ZHP) w dniach 10-19 sierpnia w Kielcach.

d3a0dx8

ZHP jest największą organizacją harcerską w kraju, skupiającą blisko 135 tys. harcerzy. Powstał w 1918 roku, a jego głównym celem jest wychowywanie młodzieży w duchu patriotyzmu, braterstwa i sprawiedliwości. W trakcie II wojny światowej przeszedł do konspiracji i prowadził swoją działalność jako Szare Szeregi.

Do tradycji światowego skautingu odwołuje się także Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej (ZHR). Organizacja powstała w 1989 r., stworzyli ją instruktorzy z niezależnych środowisk harcerskich. Związek prowadzi działalność w oparciu o wartości chrześcijańskie, nawiązuje do zasad programowych ZHP w latach 1918-1939.

d3a0dx8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3a0dx8
Więcej tematów