Rzecznik Poroszenki: Ukraina sama podejmuje decyzje ws. umowy z UE
- Ukraina samodzielnie podejmuje decyzje dotyczące dalszej realizacji umowy o stowarzyszeniu z UE - oznajmił rzecznik prasowy prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, komentując wtorkowe informacje mediów o liście prezydenta Rosji Władimira Putina w tej sprawie.
"Ukraina jest suwerennym państwem i podejmuje samodzielnie decyzje w sprawie ratyfikacji i wdrożenia umowy o stowarzyszeniu z UE" - powiedział prezydencki rzecznik Swiatosław Cehołko. Przypomniał, że 16 września parlament Ukrainy ratyfikował umowę o stowarzyszeniu, a już następnego dnia rząd zatwierdził plan implementacji tego porozumienia.
Rzecznik pytany był przez agencję Interfax-Ukraina o doniesienia mediów, które podały, że Putin skierował w tej sprawie list do Poroszenki. Jak przekazała agencja Reutera, rosyjski prezydent ostrzegł, że Moskwa ograniczy Ukrainie dostęp do ważnych rosyjskich rynków, jeśli Kijów wdroży jakąkolwiek część umowy handlowej z Unią Europejską.
W liście, do którego agencja miała wgląd, Putin ostrzega, iż nawet zmiana ukraińskiego ustawodawstwa w celu przygotowania tej umowy spowoduje natychmiastową reakcję Moskwy.
"W dalszym ciągu jesteśmy przekonani, że jedynie systemowe poprawki do Umowy Stowarzyszeniowej, które uwzględniają pełny zakres zagrożeń dla rosyjsko-ukraińskich więzi gospodarczych i całej rosyjskiej gospodarki, pozwolą utrzymać istniejący handel i współpracę gospodarczą między Federacją Rosyjską a Ukrainą" - tłumaczy Reuters list Putina noszący datę 17 września.
Agencja pisze, że prezydent Rosji nie wdawał się w szczegóły ewentualnych działań odwetowych, przypomina jednak, że w ubiegłym tygodniu premier Rosji Dmitrij Miedwiediew podpisał rozporządzenie dopuszczające wprowadzenie ceł na towary z Ukrainy, jeśli Kijów zacznie wdrażać umowę stowarzyszeniową z UE.
Oznaczałoby to stratę 3 mld euro rocznie dla Ukrainy, która eksportuje do Rosji stal, węgiel, chemikalia i zboża - pisze Reuters, powołując się na unijne źródła.
Polityczna część umowy o stowarzyszeniu Ukrainy z UE została podpisana w marcu, a jej część gospodarcza - w czerwcu. Wdrożenie drugiej części zostało odłożone do 31 grudnia 2015 r. Nalegała na to Rosja, w przeciwnym razie grożąc nałożeniem cła na towary z Ukrainy, co równałoby się wypowiedzeniu Kijowowi wojny gospodarczej. Do 31 grudnia 2015 roku Ukraina nadal ma korzystać z jednostronnego zniesienia ceł przez UE.