Trwa ładowanie...
d418gpk

Rzecznik Merkel: Rosja ma obowiązek wpływać na separatystów na Ukrainie

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w środę w rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, że Moskwa ma obowiązek wpływać na prorosyjskich separatystów działających na wschodzie Ukrainy - poinformował rzecznik rządu w Berlinie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kanclerz Angela Merkel ma dążyć do pojednania z Rosją - tak uważają niemieckie media
Kanclerz Angela Merkel ma dążyć do pojednania z Rosją - tak uważają niemieckie media (PAP/EPA, Fot: Micheal Reicher)
d418gpk

"Niemiecka kanclerz podkreśliła, że Rosja jest odpowiedzialna za utemperowanie prorosyjskich separatystów. Uzgodnione (przez strony konfliktu) zawieszenie broni musi być wreszcie przestrzegane w całości" - przekazał w oświadczeniu Steffen Seibert, cytowany w czwartek przez agencję Reutera.

Merkel zaznaczyła też, że granica ukraińsko-rosyjska musi być kontrolowana, za co w znacznej mierze ma odpowiadać misja OBWE. Dodała, że rząd niemiecki będzie w dalszym ciągu "w miarę swoich sił" wspierał misję OBWE na Ukrainie oraz oceniła, że organizacja ta mogłaby odegrać ważną rolę przy planowanych wyborach samorządowych w obwodach donieckim i ługańskim.

Zarówno Merkel, jak i Putin wyrazili zaniepokojenie faktem, że na wschodzie Ukrainy wciąż codziennie dochodzi do przemocy - dodał rzecznik niemieckiej kanclerz.

d418gpk

Strona rosyjska poinformowała w oświadczeniu, że przywódcy rozmawiali o konieczności wycofania broni ciężkiej przez rebeliantów i ukraińskie siły rządowe. "Władimir Putin podkreślił, że należy zapobiec dalszym atakom na obiekty cywilne ze strony ukraińskich pododdziałów na południowym wschodzie Ukrainy" - przekazano w komunikacie.

Według Kremla w rozmowie zainicjowanej przez stronę niemiecką Merkel i Putin zaapelowali też o szybkie rozwiązanie "ukraińskiego problemu gazowego". Rosja w czerwcu wstrzymała dostawy gazu na Ukrainę z powodu sporu o cenę surowca i wysokość zadłużenia za wcześniejsze dostawy.

d418gpk

Podziel się opinią

Share
d418gpk
d418gpk
Więcej tematów