Trwa ładowanie...

Rzecznik Kremla: wstrzymanie połączeń lotniczych Rosja-Ukraina to absurd

Całkowitym absurdem nazwał rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow wstrzymanie połączeń lotniczych między Rosją a Ukrainą. Jego zdaniem powstała sytuacja szkodzi interesom obu krajów, przewoźników i obywateli.

Share
Rzecznik Kremla: wstrzymanie połączeń lotniczych Rosja-Ukraina to absurd
Źródło: freeimages.com
dmn3m7n

- Nie raz podkreślaliśmy, że wstrzymanie połączeń lotniczych między Rosją a Ukrainą jest całkowitym absurdem i tak naprawdę jest sprzeczne z interesami zarówno przewoźników, jak i - przede wszystkim - Rosjan i Ukraińców. Mamy nadzieję, że zdrowy rozsądek zwycięży - powiedział Pieskow.

25 września rząd Ukrainy powiadomił, że wprowadza zakaz lotów dla ok. 20 rosyjskich linii lotniczych, które znalazły się na ogłoszonej przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) liście osób i instytucji objętych sankcjami. Na liście sankcji RBNiO Ukrainy są osoby, które w opinii Kijowa poparły dokonaną przez Moskwę aneksję Krymu i konflikt z separatystami w Donbasie. Sankcje dotknęły także głównego rosyjskiego przewoźnika, Aerofłot.

dmn3m7n

W odpowiedzi Rosja ogłosiła, że wprowadza zakaz lotów dla ukraińskich linii lotniczych, obowiązujący od 25 października.

25 października Ukraina całkowicie wstrzymała połączenia lotnicze z Rosją. Według ukraińskiego resortu infrastruktury to reakcja na brak odpowiedzi na prośbę Ukrainy do Federalnej Agencji Transportu Lotniczego Rosji (Rosawiacji) o wyjaśnienie przyczyn ograniczenia lotów do tego kraju dla ukraińskich linii lotniczych.

Moskwa i Kijów sygnalizowały już wcześniej gotowość rozmów na temat zniesienia zakazu lotów. W miniony piątek ukraiński minister infrastruktury Andrij Pywowarski powiedział, że w Brukseli prowadzone są konsultacje w tej sprawie z przedstawicielami strony rosyjskiej. Ich wyników nie ogłoszono.

Rosyjskie agencje powiadomiły w czwartek, że Rosawiacja zaproponowała tego dnia Państwowej Lotniczej Służbie Ukrainy wznowienie rozmów na temat przywrócenia połączeń lotniczych.

dmn3m7n

Strona ukraińska otrzymała list Rosawiacji z propozycją przywrócenia połączeń - pisze w czwartek TASS, powołując się na rzeczniczkę ukraińskiego ministerstwa infrastruktury Irynę Kustowską. Potwierdziła ona, że Rosawiacja zaprezentowała swe stanowisko, lecz że jest ono dla Ukrainy nie do przyjęcia.

Ukraina utrzymuje, że rozmowy o wznowieniu połączeń lotniczych są możliwe pod warunkiem zaprzestania lotów rosyjskich przewoźników na Krym i uiszczenia kar grzywny za te nielegalne loty - pisze agencja Interfax-Ukraina.

dmn3m7n

Podziel się opinią

Share
dmn3m7n
dmn3m7n
Więcej tematów