Rzecznik Interesu Publicznego: IPN nie pozwala lustrować
Rzecznik interesu publicznego Włodzimierz Olszewski zarzucił Instytutowi Pamięci Narodowej, że w znacznym zakresie uniemożliwił realizację ustawowych zadań RIP co do lustracji osób publicznych. 15 marca urząd RIP będzie zlikwidowany na mocy nowej ustawy lustracyjnej; jego zadania przejmie IPN.
IPN nie tyle utrudnił Rzecznikowi realizację zadań ustawowych, ale wręcz w znacznym zakresie ją uniemożliwił - napisał Olszewski w informacji z działalności w 2006 r.
Według informacji, IPN faktycznie zaniechał w 2006 r. jakiejkolwiek współpracy z RIP w zakresie ustawowych zadań Instytutu związanych z lustracją.
Olszewski dodał, że na zapytania RIP obejmujące 3425 oświadczeń lustracyjnych osób publicznych, otrzymano z IPN odpowiedzi dotyczące 776 osób - czyli 23% ogółu. Czas realizacji wniosków RIP przez IPN wynosił od czterech do dziesięciu miesięcy - napisał RIP.
Za szczególnie niepokojący uznać także należy brak odpowiedzi na zapytania dotyczące osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, w szczególności sekretarzy i podsekretarzy stanu oraz wojewodów i wicewojewodów (21 osób). Rzecznikowi nie są znane przyczyny zaniechania z nim współpracy Instytutu Pamięci Narodowej. Być może na to pytanie udzieli odpowiedzi sprawozdanie prezesa IPN z działalności w 2006 r. - brzmi konkluzja informacji RIP.