Trwa ładowanie...

Rzecznik Episkopatu: papież Franciszek cieszy się w Polsce szacunkiem i sympatią

Medialne przeciwstawianie papieża Franciszka i Kościoła w Polsce jest krzywdzące – podkreśla ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Rzecznik Episkopatu: papież Franciszek cieszy się w Polsce szacunkiem i sympatiąŹródło: PAP
d2cxeld
d2cxeld

W odpowiedzi na artykuł Dariusza Bruncza "Kardynałowie buntują się przeciwko papieżowi. Niewielu naprawdę słucha Franciszka", zaznaczam że w tekście pojawiły się niepoparte faktami, nieprawdziwe sformułowania przeciwstawiające Kościół w Polsce papieżowi Franciszkowi.

Trzeba stanowczo podkreślić, że są to tylko i wyłącznie subiektywne odczucia autora, które nie mają żadnego potwierdzenia w rzeczywistości. Ojciec Święty Franciszek, podobnie jak każdy inny papież jest osobą szczególną, ponieważ uosabia autorytet Kościoła katolickiego. Dlatego w marcu bieżącego roku, podczas obrad plenarnych Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, miało miejsce uroczyste dziękczynienie za pięć lat pontyfikatu papieża Franciszka. W Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie została odprawiona uroczysta Msza Św. z udziałem polskich biskupów. Co więcej, zebranie Plenarne Episkopatu, a więc zjazd wszystkich biskupów jest planowany zazwyczaj właśnie na 13 marca, czyli na rocznice wyboru papieża Franciszka, właśnie jako znak wielkiego szacunku dla Ojca Świętego Franciszka.

Kościół w Polsce wielokrotnie i na różne sposoby okazywał swoje przywiązanie do następcy św. Piotra. Papież Franciszek cieszy się wielkim autorytetem i jest darzony ogromnym szacunkiem przez osoby duchowne, jak i przez świeckich w Polsce. Jego nauczanie jest przyjmowane jako głos Kościoła katolickiego. Konkretnym przykładem tego mogą być listy pasterskie Konferencji Episkopatu Polski, w których często znajdują się odwołania do nauczania papieża Franciszka, do jego adhortacji i encyklik. Także polscy biskupi w homiliach powołują się na nauczanie Ojca Świętego. Warto też przypomnieć, że w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie lub mediach związanych z Episkopatem, podczas specjalnych konferencji prasowych, prezentowane są encykliki i adhortacje papieża Franciszka, ostatnie takie wydarzenie maiło miejsce 9 kwietnia i dotyczyło prezentacji adhortacji "Gaudete et Exultate".

Ponadto Episkopat Polski wciela w życie na gruncie Kościoła w Polsce inicjatywy, o które prosi papież Franciszek, dotyczące m.in. pomocy ofiarom wojny w Syrii, jak np. program Caritas Polska "Rodzina rodzinie" lub zabieganie o prawną ochronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Związek z Ojcem Świętym jest widoczny również na płaszczyźnie medialnej: na oficjalnym profilu na Twitterze Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski pojawiają się zasadniczo wszystkie wpisy z oficjalnego profilu na Twitterze papieża Franciszka @pontifex, Katolicka Agencja Informacyjna (KAI) relacjonuje wydarzenia z życia Stolicy Apostolskiej z udziałem Ojca Świętego oraz jego zagranicznych podróży. Niektóre z tych informacji publikowane są na stronie www.episkopat.pl. Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski współpracuje z Sekretariatem ds. Komunikacji Stolicy Apostolskiej, Biurem Prasowym Stolicy Apostolskiej, Radiem Watykańskim i innymi mediami watykańskimi.

d2cxeld

Papież Franciszek publicznie wspiera inicjatywy Kościoła w Polsce, przykładem może być choćby Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie, o którym podczas jednej z audiencji generalnych mówił Ojciec Święty. Polscy biskupi wielokrotnie publicznie wyrażali wdzięczność za wizytę papieża Franciszka w Krakowie i Częstochowie podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, a szczególnie za spotkanie z Episkopatem Polski na Wawelu i możliwość dialogu biskupów z Ojcem Świętym. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki powiedział po tym spotkaniu, że papież Franciszek "rozmawiał z nami jak ojciec z dziećmi". Biskupi dziękowali też papieżowi Franciszkowi za kanonizację św. Jana Pawła II, która miała miejsce w Rzymie.

To tylko niektóre z faktów świadczących o tym, że teza postawiona we wspomnianym artykule jest nieuprawniona i krzywdząca. Entuzjazm z jakim papież Franciszek jest przyjmowany w Polsce najlepiej był widoczny podczas Światowych Dni Młodzieży, ale z wyrazami sympatii pod adresem Ojca Świętego mamy do czynienia na każdym kroku. Świadczyć o tym może choćby liczba książek, publikacji i materiałów audiowizualnych, których bohaterem jest papież Franciszek. Tak więc medialne przeciwstawianie papieża Franciszka i Kościoła w Polsce jest krzywdzące.

Rzecznik Episkopatu, ks. Paweł Rytel-Andrianik dla Opinii WP

d2cxeld
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cxeld
Więcej tematów