Rzeczniczka rządu: wyrok TK będzie opublikowany
W mediach publikowane są kłamstwa - stwierdziła rzeczniczka prasowa rządu Elżbieta Witek. Oświadczyła, że nieprawdą są twierdzenia, że KPRM "skasowała" wyrok TK. - Wyrok będzie opublikowany - zapowiedziała.
11.12.2015 | aktual.: 11.12.2015 19:36
- Według Sądu Najwyższego "niezwłoczne" drukowanie to jest 14 dni. Na razie minęło sześć dni roboczych. Nie rozumiemy, skąd to zamieszanie. Poprzednia ekipa rządząca drukowała w ciągu od czterech do dziecięciu dni - mówiła Elżbieta Witek.
- Pani minister Kempa wystosowała wczoraj pismo do prezesa TK. Wyrażam ubolewanie, że prezes, do którego wysyła się zapytanie, rozmawia poprzez media i wywołuje kłamliwy szum medialny - stwierdziła rzeczniczka prasowa rządu.
- Wyroki Trybunału Konstytucyjnego publikowane są przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów w sposób zwyczajowo przyjęty, mniej więcej od 3 do 9 dni - powiedziała szefowa KPRM Beata Kempa.
Oceniła przy tym, że pojęcie "niezwłocznie" jest nieostre. - Wyrok Sądu Najwyższego, w sprawie publikacji, który pragnę również przytoczyć, jeden z wyroków, interpretując co to znaczy "niezwłocznie", bo jest to pojęcie nieostre, mówi wyraźnie, że można go opublikować również w terminie 14 dni - argumentowała szefowa KPRM przekonując, że "my nie przekraczamy terminów w tym zakresie".
- Mam prawo zwrócić się do odpowiedniego organu o złożenie wyjaśnień w związku z wątpliwościami dotyczącymi nie meritum wyroku, ale sposobu procedowania - powiedziała Beata Kempa, szefowa KPRM tłumacząc, dlaczego wysłała list do prezesa TK.
Powiedziała, że nie otrzymała wyjaśnień od przewodniczącego Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzeja Rzeplińskiego, dlaczego skład orzekający Trybunału został zmniejszony i "czy w związku z tym nie zachodzi przesłanka do stwierdzenia nieważności orzeczenia".
Dziękując prezesowi Trybunału, Kempa mówiła, że jego odpowiedź nie rozwiała wątpliwości co do ważności orzeczenia TK i składu orzekającego. - Dziękuję panu prezesowi za to pismo, ale ono jest przypomnieniem suchym artykułów konstytucji RP, którą znamy i to pismo nie odpowiada na wątpliwości szefa kancelarii premiera i nie jest bynajmniej opinią w tej sprawie - zaznaczyła Kempa.
Jak dodała, "sprawa jest precedensowa i ważne jest, żeby Polacy otrzymali komunikat, że organy władzy publicznej w Polsce działają na podstawie i w granicach prawa". - To obowiązuje wszystkich, również Trybunał Konstytucyjny - podkreśliła Kempa.
Prezes TK Andrzej Rzepliński w liście do premier Beaty Szydło ponowił zarządzenie o niezwłocznym ogłoszeniu wyroku TK z 3 grudnia. Dodał, że "ogłaszanie wyroków TK jest obowiązkiem konstytucyjnym i podlega wykonaniu niezwłocznie".
List jest odpowiedzią na czwartkowe pismo szefowej KPRM, skierowane do TK, z informacją o wstrzymaniu publikacji wyroku Trybunału z 3 grudnia.
Postępowanie sprawdzające w tej sprawie wszczęła prokuratura w Warszawie.