Rzecznicy praw obywatelskich UE pomogą emigrantom?
Rzecznicy praw obywatelskich krajów Unii chcą zmobilizować władze do pomocy emigrantom, których przed szukaniem pracy za granicą nie powstrzymują trudne warunki ani nieuczciwi pośrednicy - pisze "Rzeczpospolita".
Polacy stanowią największą grupę wśród emigrantów z nowych krajów Unii i to oni najczęściej padają ofiarą nieuczciwych pracodawców. Nie płaci się im za nadgodziny, wymusza zawyżone opłaty za pośrednictwo pracy i za transport. Nie są też informowani o przysługujących im prawach i nie przechodzą szkoleń BHP - czytamy w "Rzeczpospolitej".
Takie praktyki mogą spotkać nawet 30% wyjeżdżających Polaków. Tak wynika z raportu na temat sytuacji imigrantów ekonomicznych z nowych krajów Unii w państwach członkowskich, który zaprezentowano podczas międzynarodowej konferencji w Warszawie. Według jego autorów, można mówić o cichym wyzysku imigrantów w starych krajach Unii. Nie broni ich tam prawo ani urzędnicy, a oni sami znoszą upokorzenia, bo chcą pracować i zarabiać większe pieniądze niż u siebie.
Dlatego rzecznicy praw obywatelskich krajów Wspólnoty chcą zmobilizować władze do pomocy emigrantom. Janusz Kochanowski wzywa do podjęcia działań w celu ucywilizowania warunków pracy Polaków za granicą. Przypomina, że Polacy pracujący w krajach Unii przynoszą im konkretne korzyści - w Wielkiej Brytanii na przykład wypracowali w ubiegłym roku 0,2% PKB i zapłacili 300 mln funtów podatku. (IAR)