Rząd zalicza wpadkę za wpadką. Która największa?
(fot. wp.pl)
Platforma Obywatelska i rząd traci zwolenników - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
Obecnie opinie o gabinecie Donalda Tuska, uwzględniając cały okres sprawowania władzy, są najgorsze z dotychczasowych .CBOS zapytał także Polaków o osiągnięcia lub niepowodzenia rządu. Okazuje się, że ponad trzy czwarte badanych (77%) wymieniło jakąś wpadkę lub wpadki, które przydarzyły się w ciągu pierwszych trzech miesięcy. Za największą porażkę rządu Polacy uznali złą sytuację w służbie zdrowia.
24.02.2012 | aktual.: 09.12.2015 12:23
Ponad połowa ankietowanych ocenia, że utworzony po jesiennym zwycięstwie wyborczym rząd Donalda Tuska rządzi gorzej, niż tego oczekiwali (55%). Nieco ponad jedna trzecia badanych (36%) jest zdania, że aktualny gabinet radzi sobie w rządzeniu mniej więcej tak jak można się było spodziewać. Pozytywnie zaskoczonych praktycznie nie ma (2%).
Po trzech miesiącach sprawowania władzy największa część pytanych osób jest zdania, że obecny rząd koalicji PO–PSL nie jest ani lepszy, ani gorszy od sprawującego władzę w minionej kadencji parlamentu (46%). Prawie dwie piąte badanych uważa natomiast, że obecny rząd jest gorszy od poprzedniego (38%). Tylko 10% badanych sądzi, że rząd Donalda Tuska w obecnym składzie jest lepszy od swej poprzedniej wersji, zaś 6% nie podejmuje się rozstrzygnięcia tej kwestii.
Polacy są coraz bardziej krytyczni, jeśli chodzi o ocenę priorytetów, którymi kierują się politycy rządzących ugrupowań. Ponad dwie trzecie ankietowanych (67%) skłania się do stwierdzenia, że rząd w swych działaniach preferuje interesy partii tworzących koalicję, a dobro państwa jest na drugim planie. Tylko jedna piąta badanych (21%) jest zdania, że rząd w swych działaniach kieruje się przede wszystkim interesami obywateli i państwa.
Ponad połowa Polaków (56%) jest zdania, że rząd uchyla się od rozwiązywania najważniejszych problemów kraju. Tylko jedna trzecia ankietowanych (34%) uważa, że rząd jest zdeterminowany i ma wolę podejmowania i rozwiązywania najważniejszych problemów, które stoją przed naszym krajem.
Ponad połowa Polaków (51%) uważa, że mimo propozycji oszczędnościowych, rząd unika podejmowania niepopularnych decyzji. Tylko niespełna dwie piąte badanych (37%) jest przekonanych, że rząd jest zdeterminowany, by wprowadzać w Polsce zmiany i oszczędności nawet kosztem utraty popularności.
Wpadki rządu
CBOS zapytał także Polaków o osiągnięcia lub ewentualne potknięcia dostrzeżone przez nich w ciągu pierwszych trzech miesięcy sprawowania władzy przez rząd Donalda Tuska.
Ponad trzy czwarte badanych (77%) wymieniło jakąś wpadkę lub wpadki, które przydarzyły się w tym czasie i w oczach opinii publicznej obciążają konto rządu. Tylko nieliczni nie dostrzegli w pracy rządu w tym okresie żadnych cieni (4%), zaś 19% nie umiało lub nie chciało się na ten temat się wypowiedzieć.
Zdaniem Polaków, największym niepowodzeniem rządu Tuska jest zła sytuacja w służbie zdrowia. Aż jedna trzecia ogółu badanych (33%) po stronie porażek rządu wskazała jakiś problem lub problemy związane z tą sferą życia społecznego. Mówiono zarówno o ustawie refundacyjnej, której wprowadzenie wywołało tak wiele protestów, jak i o ogólnie złej sytuacji w ochronie zdrowia.
Potknięciem rządu - w opinii Polaków - był także wzrost cen wywołany w części przez spadek wartości złotego, a przede wszystkim przez rosnące ceny paliw (w sumie 17%, przy czym o samym wzroście cen paliw mówiło 7% badanych).
Trzecią wpadką rządu najczęściej pojawiającą się w wypowiedziach badanych jest podpisanie umowy ACTA – krytycznie mówiono zarówno o zawartości treściowej tego aktu, jak i trybie jego wprowadzenia (15%).
Osiągnięcia rządu
Najczęściej wymienianym plusem nowego rządu jest polityka zagraniczna i dobra pozycja naszego kraju w Unii Europejskiej. Badani jako plus wspominali także berlińskie przemówienie ministra Sikorskiego (6%).
Zdaniem 5% ankietowanych osiągnięciem nowego rządu jest relatywnie korzystna sytuacja gospodarcza i brak kryzysu, który nie dotknął Polski w takim zakresie jak innych krajów europejskich. Podobny odsetek badanych chwalił chęć rządu do wprowadzania reform, które są konieczne w trudnej sytuacji gospodarczej w jakiej znalazła się Europa (5%).
Pojawiały się także pozytywne oceny programu oszczędnościowego premiera – chwalony był w całości lub wymieniano tylko poszczególne jego części, jak np. reforma KRUS (4%). Do plusów zaliczano także przygotowania do organizacji Mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012 (3%).
Bilans rządu po trzech miesiącach
Po trzech miesiącach pracy bilans rządu jest – ogólnie rzecz biorąc – niekorzystny, bowiem sprawy, które można by zaliczyć do plusów, wskazywane były dużo rzadziej, bo tylko przez 27% respondentów. Większa część badanych (46%) stwierdziła, że nie dostrzega w działaniach rządu w tym okresie żadnych plusów, zaś 27% nie potrafiło na to pytanie odpowiedzieć.
Obecne oceny są gorsze niż przed czterema laty – wówczas tylko 21% badanych deklarowało, że nie dostrzega żadnych sukcesów rządu, dalsze 7% uchyliło się od odpowiedzi twierdząc, że na oceny jest jeszcze za wcześnie, zaś 30% udzieliło odpowiedzi „Trudno powiedzieć”. Z kolei minusy wymieniło 54% ankietowanych.