ŚwiatRząd wypłaci odszkodowania ofiarom prób nuklearnych

Rząd wypłaci odszkodowania ofiarom prób nuklearnych

Rząd Francji wypłaci odszkodowania
ofiarom prób nuklearnych przeprowadzonych w algierskiej części
Sahary oraz na Polinezji - zapowiedział francuski minister obrony
Herve Morin.

Pierwsza transza odszkodowań wyniesie 10 mln euro.

Jak powiedział Morin we wtorkowym wydaniu dziennika "Le Figaro", rząd stworzył "sprawiedliwy, ale rygorystyczny" mechanizm odszkodowań dla około 150 tys. pracowników wojskowych i cywilnych, którzy mogli zostać poszkodowani na skutek prób przeprowadzonych w latach 1960-96. Do tej liczby należy jeszcze dodać mieszkańców Algierii i Polinezji z okolic miejsc, gdzie przeprowadzano próby.

Jak powiedział Morin, zostanie stworzona niezależna komisja lekarska kierowana przez sędziego, która rozpatrzy każdy przypadek osobno. Na razie lista chorób, które będą brane pod uwagę, obejmuje 18 schorzeń (np. białaczkę, raka piersi czy tarczycy)
, ale w miarę postępu nauk medycznych będzie mogła być rozszerzona.

"W odróżnieniu od dotychczasowej praktyki wnioskodawca nie będzie już musiał udowodnić związku przyczynowego między narażeniem na promieniowanie a swoją chorobą. Aby odrzucić wniosek o odszkodowanie, to państwo będzie musiało wykazać, że schorzenie nie zostało spowodowane promieniowaniem" - oznajmił Morin.

W latach 1960-1996 Francja przeprowadziła 210 prób nuklearnych w algierskiej części Sahary oraz na atolach Fangataufa i Mururoa w Polinezji.

Francuskie ministerstwo obrony przyznaje, że podczas prób kilkakrotnie doszło do skażenia radioaktywnego. Na przykład 1 maja 1962 roku obszary na Saharze w promieniu ponad 150 km od miejsca próby zostały skażone opadami radioaktywnymi.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)