Rząd wyleczy Cię z hazardu
Ministerstwo Zdrowia poważnie wzięło się za problem walki z plagą uzależnienia od hazardu, informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Urzędników resortu zmusza do tego nowa ustawa hazardowa. Przewiduje ona utworzenie jeszcze w tym roku Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych. Trafiałoby do niego 3 proc. wpływów z gier hazardowych.
Pieniądze, 23 mln zł rocznie, byłyby przeznaczone m.in. na badania naukowe, profilaktykę, terapie i szkolenia personelu. Otrzymywałyby je ośrodki, które wygrają konkurs ogłaszany przez ministerstwo.
Specjaliści w dziedzinie uzależnień chwalą pomysł. Zwracają uwagę, że za sprawą funduszu pieniądze z hazardu nie pójdą np. na budowę dróg, tylko posłużą ofiarom nałogu. - Będziemy mogli profesjonalnie leczyć hazardzistów, przekonuje dr Bogusław Habrat, kierownik zespołu leczenia i profilaktyki uzależnień w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Podkreśla on, że problem hazardu dotyczy coraz większej liczby osób. - Coraz więcej pacjentów trafia do szpitali psychiatrycznych, podejmuje próby samobójcze, dzwoni w poszukiwaniu pomocy. Nie są w stanie samodzielnie wyciągnąć się z bagna, dodaje dr Habrat.