Rząd wycofał projekty nowelizacji przygotowane przez Ziobrę
Projekty nowelizacji kodeksów przygotowane przez resort sprawiedliwości i wniesione do Sejmu w okresie, gdy ministerstwem kierował Zbigniew Ziobro, zostały wycofane przez rząd na wniosek nowego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego.
27.11.2007 | aktual.: 27.11.2007 17:26
Jak napisał Ćwiąkalski w uzasadnieniu wycofania projektów, stało się tak, ponieważ "rozwiązania merytoryczne w nich zawarte wymagają oceny przez powołany w tym celu zespół ekspertów pod względem zgodności z normami konstytucyjnymi oraz zasadami racjonalnej polityki karnej".
Są tu projekty nowelizacji tych samych ustaw - po kilka razy Kodeks postępowania karnego czy Kodeks karny wykonawczy. Myślę tak samo, jak naukowcy, sędziowie czy prokuratorzy: nie może być tak, żeby zmieniać prawo karne co 2-3 miesiące, kiedy komuś się coś przypomni. Zmiany trzeba przemyśleć, musi być określone vacatio legis. Musi też nastąpić przemyślenie założeń, jakie prawo karne ma odgrywać w codziennym życiu - mówił Ćwiąkalski.
Wychodzę z założenia, że zmiany w prawie karnym powinny mieć charakter kompleksowy i nie powinny koncentrować się wyłącznie na ciągłym zaostrzaniu zasad odpowiedzialności karnej - dodał Ćwiąkalski. Minister zastrzegł jednak, że "wycofanie nie oznacza, ze wszystkie rozwiązania zawarte w projektach zostaną odrzucone".
Wycofane we wtorek projekty sześciu nowelizacji zostały skierowane do nowo wybranego Sejmu na jednym z ostatnich posiedzeń rządu Jarosława Kaczyńskiego, w początkach listopada. Musiały one wówczas być skierowane ponownie do Sejmu w związku ze zmianą kadencji.
Z Sejmu wycofana została m.in. nowelizacja Kodeksu postępowania karnego i Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, odnosząca się do rozszerzenia uprawnień procesowych osób pokrzywdzonych. Nowelizacja zawierała także wiele szczegółowych zmian, które miały przyspieszyć i uprościć rozpatrywanie spraw w postępowaniu karnym m.in. przepisy dotyczące postępowania mediacyjnego oraz elektronicznego utrwalania czynności procesowych.
Wśród wycofanych projektów znajdują się także zmiany w kodeksach: karnym, karnym skarbowym, postępowania karnego, karnym wykonawczym oraz kodeksie wykroczeń.
Rząd zadecydował również o wycofaniu projektu ustawy o ustanowieniu "Programu modernizacji służby więziennej w latach 2008-2010", według którego nakłady z budżetu dla służby więziennej miały sięgnąć 965 mln zł. Według założeń projektu, zarobki funkcjonariuszy miały wzrosnąć do 2010 r. przeciętne o ponad 24 proc., czyli o 791 zł. Przewidywano także wymianę 304 wyeksploatowanych pojazdów, a służba więzienna miała zostać powiększona o dodatkowe dwa tysiące funkcjonariuszy.
Co do tej ustawy Ćwiąkalski powiedział, że według wyliczeń resortu, okazałaby się ona obecnie zbyt kosztowna - dlatego została na razie wycofana.