Rząd ukróci przywileje skazanych policjantów?
W południe rozpoczęło się
posiedzenie rządu. Rada Ministrów rozpatrzy m.in. projekt zmian w
ustawie o policji.
Zgodnie z projektem, policjanci, którzy zostali prawomocnie skazani za korupcję lub współpracę z gangami lub gdy sąd odebrał im prawa obywatelskie, będą pozbawieni mieszkań służbowych i przywilejów emerytalnych - m.in. możliwości przejścia na emeryturę po 15 latach (stosowne zapisy mają znaleźć się także w ustawie dotyczącej uposażenia emerytalnego funkcjonariuszy).
Projekt zakłada również zmiany we wszczynaniu postępowań dyscyplinarnych wobec tych policjantów, którzy popełnili wykroczenie. Wobec tych, którzy zapłacili mandat lub grzywnę, nie będzie wszczynane dodatkowe postępowanie dyscyplinarne.
Inna zmianą jest zapis, zgodnie z którym dzieciom poległych na służbie funkcjonariuszy przysługuje stypendium na okres kształcenie - nie dłużej niż do 25 r. życia. Wysokość stypendium miałaby się kształtować od 600 - 900 zł.
Rząd zajmie się także projektem ustawy o Narodowym Instytucie Wychowania. Instytut miałby rozpocząć działalność 1 stycznia 2007 r. Koszt jego funkcjonowania ministerstwo edukacji ocenia na 10-11 mln zł. rocznie.
Instytut powoływałby Sejm, który również wybierałby, za zgodą Senatu, prezesa instytutu. Działalnością instytutu ma kierować rada. W myśl projektu, instytut miałby prowadzić działalność badawczą, promocyjną i opiniodawczą w dziedzinie wychowania dzieci i młodzieży. Jego zadaniem będzie wspieranie szkół, rodziców i organizacji młodzieżowych w wychowywaniu młodych Polaków.
Inne tematy obrad rządu to projekty nowelizacji ustaw o specjalnych strefach ekonomicznych, o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, o Agencji Rynku Rolnego.
Ministrowie wysłuchają też informacji - o planach przekształcenia Poczty Polskiej w spółkę akcyjną Skarbu Państwa, o programie rozwoju lotnisk, w tym oálotniskach dla Warszawy i Mazowsza a także na temat bezpieczeństwa imprez sportowych.
Na posiedzeniu przedstawione też będzie sprawozdanie Rady Ministrów z wykonywania w 2004 roku ustawy z 1993 roku o "planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży oraz o skutkach jej stosowania".