Trwa ładowanie...
d1o825x
07-12-2005 05:40

Rząd szykuje inwestycyjną rewolucję

Resort rozwoju regionalnego ma pomysł, jak
poprawić przepisy o zamówieniach publicznych - zawiadamia "Życie
Warszawy".

d1o825x
d1o825x

Co roku w całym kraju nie udaje się rozstrzygnąć ponad 20% przetargów publicznych na różne inwestycje: remonty dróg, budowę chodników, zakup autobusów dla samorządów czy pielęgnację miejskich trawników. Często nie dochodzą do skutku w terminie także poważniejsze samorządowe plany - budowa nowych dróg, mostów czy szkół.

W Warszawie co rok nie udaje się załatwić prawie 15% przetargów. W połowie przypadków powodem nierozstrzygnięcia konkursów są protesty firm, które przegrały wyścig o kontrakty - dodaje gazeta. Do tej pory inwestor, najczęściej lokalny samorząd, nie mógł podpisać umowy ze zwycięzcą przetargu, jeśli od jego wyniku odwołała się choćby jedna przegrana firma. To automatycznie zatrzymywało, często na wiele miesięcy, inwestycję.

Zgodnie z pomysłem Ministerstwa Rozwoju Regionalnego nawet zaskarżony wynik przetargu nie będzie obligował samorządu do wstrzymania procedury inwestycyjnej. Przegrani będą oczywiście mieć prawo oprotestować wyniki przetargu (tego wymagają przepisy unijne), ale inwestor podpisze umowę z wygraną firmą i inwestycja będzie prowadzona bez opóźnień.

Przegrany może zwrócić się do Urzędu Zamówień Publicznych o wyjaśnienie, a potem do sądu z powództwem przeciw inwestorowi. Jeśli okaże się, że niesłusznie odrzucono protest przegranej firmy, samorząd będzie musiał wypłacić jej odszkodowanie. Takie przypadki jednak, jak powiedziano "Życiu Warszawy" w Urzędzie Warszawy, mogą zdarzać się najwyżej raz na sto inwestycji. (PAP)

d1o825x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1o825x
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj