PolskaRząd rozmawia o lobbingu

Rząd rozmawia o lobbingu

Informacji o stanie prac nad projektem ustawy o działalności lobbingowej ma wysłuchać rząd na rozpoczętym we wtorek w południe posiedzeniu.

Według rzecznika rządu Michała Tobera, wśród inicjatyw rządowych, mających na celu walkę z korupcją, na szczególną uwagę zasługuje podjęta wiosną 2002 r. praca nad pierwszą polską ustawą regulującą lobbing. W ubiegłym tygodniu "Gazeta Wyborcza" napisała, że przygotowany przez MSWiA projekt ustawy o lobbingu przewiduje m.in., iż każdy urzędnik będzie odnotowywał swoje spotkania z lobbystami, a informacje na ten temat będą podawane do wiadomości publicznej.

Żeby legalnie lobbować - czyli nakłaniać władzę publiczną do wydania jakiejś ustawy czy przepisu, koncesji, zezwolenia, gwarancji, itp. decyzji - trzeba będzie wpisać się do rejestru prowadzonego przez MSWiA. Za lobbowanie bez rejestracji mają grozić kary pieniężne.

Według "Gazety Wyborczej", urzędnicy publiczni będą musieli odnotowywać wszelkie kontakty z lobbystami. Podobnie jak funkcjonariusze z tzw. klucza politycznego - od ministra do wicewojewody - powinni informować zwierzchników o każdej próbie lobbingu podjętej wobec nich; niedopełnienie tego obowiązku groziłoby utratą stanowiska.

Rząd ma też zapoznać się m.in. z informacją o przebiegu konsultacji projektu "Programu naprawy finansów Rzeczypospolitej". Tezy tego programu przedstawił rządowi pod koniec lutego minister finansów Grzegorz Kołodko.(ck)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)