PolskaRząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o prokuraturze

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o prokuraturze

Wszczynanie i prowadzenie śledztwa ma
należeć wyłącznie do prokuratora; nie będzie on mógł, tak jak
dotychczas, powierzać policji przeprowadzenia czynności związanych
z przedstawieniem zarzutów lub zamknięciem śledztwa - takie
założenia znalazły się w projekcie nowelizacji ustawy o
prokuraturze, którą przyjął rząd.

Projekt, którego autorem jest minister sprawiedliwości, ma służyć usprawnieniu funkcjonowania prokuratury i wynika z konieczności dostosowania niektórych przepisów ustawy do wymogów Konstytucji RP.

Rząd deklaruje, że chce nim wprowadzić centralizację walki z najgroźniejszą przestępczością, zgodnie z doświadczeniami innych krajów i światowymi tendencjami.

Projekt zakłada także m.in. możliwość przedłużania okresu śledztwa oraz stosowania aresztu tymczasowego w postępowaniu przygotowawczym przez prokuratora przełożonego. Będzie on mógł także, w uzasadnionych przypadkach, przejmować sprawy prowadzone przez prokuratorów podległych i wykonywać ich czynności.

Zwiększono liczbę spraw, które mogą być prowadzone w formie dochodzenia, co automatycznie zmniejszy liczbę postępowań przygotowawczych wymagających formy śledztwa. Postanowienie o umorzeniu sprawy i wpisaniu jej do rejestru przestępstw nie będzie wymagało zgody prokuratora.

Projekt przewiduje również zniesienie możliwości wniesienia przez pokrzywdzonego aktu oskarżenia w sprawie o przestępstwo publiczno- skarbowe po dwukrotnej odmowie wszczęcia albo umorzeniu postępowania przygotowawczego.

Zgodnie z założeniami projektu, na postanowienie prokuratora przysługuje zażalenie. Jeśli będzie ono dotyczyło odmowy wszczęcia lub umorzenia postępowania przygotowawczego, rozpatrzy je sąd, bez pośrednictwa prokuratora nadrzędnego.

Projekt zakłada też utworzenie 11 Wydziałów Biura ds. Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej i likwidację dotychczasowych wydziałów, zajmujących się zwalczaniem przestępczości zorganizowanej w prokuraturach okręgowych i apelacyjnych.

Nowelizacja ustawy wprowadza też możliwość delegowania urzędnika sądu lub prokuratury do pracy w innej jednostce, Ministerstwie Sprawiedliwości lub jednostce podległej albo nadzorowanej przez ministerstwo. Rozwiąże to problem obsługi urzędniczej wydziałów terenowych Biura ds. Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej, które wejdą w skład Ministerstwa Sprawiedliwości.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)