Rząd przyjął projekt Karty Polaka
Rząd przyjął projekt ustawy - Karta Polaka, wprowadzający szereg ułatwień i przywilejów dla Polaków, zamieszkałych na Wschodzie.
Premier Jarosław Kaczyński powiedział, że ustawa ma umożliwiać Polakom mieszkającym za wschodnią granicą m.in. wielokrotne przekraczanie granicy, możliwość refundacji kosztów wizy, dostęp do polskich szkół i uczelni. Wśród przywilejów premier wymienił także 37% zniżkę na przejazdy koleją PKP, bezpłatny wstęp do muzeów, ułatwienia w uzyskiwaniu świadczeń i stypendiów.
Ta ustawa ma konkretnego adresata - Polaków zamieszkałych na Wschodzie - powiedział Jarosław Kaczyński, wyjaśniając, że właśnie oni nie mają prawa do posiadania podwójnego obywatelstwa.
Polonijny dziennikarz i działacz nieuznawanego przez władze białoruskie Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut podkreśla, że Karta ułatwi Polakom z Białorusi przyjazdy do Ojczyzny. Upoważniając do zwolnienia z opłaty za wydanie długoterminowej wizy pobytowej wielokrotnego wjazdu do Polski, Karta wyeliminuje problem finansowy dla wielu uboższych rodaków. Poczobut tłumaczy, że opłaty stałyby się szczególnie dotkliwe po wejściu Polski do strefy Schengen i podrożeniu wiz.
Poczobut i wiceprzewodnicząca Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Leokadia Poczykowska podkreślają, że Karta Polaka ma też wielkie znaczenie symboliczne dla Polaków na Wschodzie, którzy przez lata komunizmu nie wyparli się polskości mimo represji i ograniczania ich karier zawodowych.
Zdaniem Poczykowskiej, dla młodzieży ważne będą zwłaszcza ułatwienia w sferze edukacji. Otrzymanie Karty Polaka będzie się wiązało z prawem do nauki w Polsce, między innymi w szkołach wyższych na takich samych zasadach, jak obywatele polscy.
Decyzję o jej przyznaniu Karty Polaka będzie podejmował konsul RP. Od jego decyzji będzie można się odwołać do nowo utworzonej Rady do Spraw Polaków na Wschodzie, która będzie działać przy Kancelarii Premiera.
Zgodnie z projektem, Kartę Polaka będzie można przyznać osobie, która spełni łącznie trzy warunki: wykaże się przynajmniej bierną znajomością języka polskiego, w obecności polskiego konsula złoży pisemną deklarację o przynależności do narodu polskiego oraz udowodni, że miała polskich przodków albo aktywnie działała w organizacjach polonijnych.
Projekt został przygotowany przez Międzyresortowy Zespół ds. Polonii i Polaków za Granicą.