Rząd proponuje zmiany w ustawie zdrowotnej
Minister zdrowia Marian Czakański poinformował na konferencji prasowej o rządowych propozycjach zmian do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Propozycje poprawek trafiły do posłów koalicji i prezydium sejmowej komisji zdrowia.
Zaproponowane przez rząd poprawki zmierzają do decentralizuacji NFZ - powiedział minister Czakański. Zgodnie z propozycjami rządu kontraktacje i nadzór na wykonaniem kontraktów będzie realizowany nie przez centralę tylko przez oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia. Zredukowana ma być liczba osób wchodzacych w skład Rady Funduszu.
Rząd wycofał się z propozycji, aby 90% środków było przekazywanych bezpośrednio do oddziałów i żeby 4% było przeznaczanych na świadczenia wysokospecjalistyczne oraz na koszty funkcjonowania funduszu. Utrzymał zapis, że 1% środków stanowi rezerwa funduszu. Podział pozostałych środków będzie dyskutowany.
Ponadto NFZ na szczeblu oddziału będzie mógł zachować na świadczenia w następnym okresie pewne nadwyżki, których nie rozdysponował. Rząd wycofał sie też z propozycji, by gminy opłacały świadczenia udzielone osobom, które nie mogą opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne. Składkę będzie opłacać fundusz, a gminy będą określać status dochodowy i majątkowy tych osób oraz wystawiać zaświadczenie, na podstawie którego pacjent będzie mógł korzystać z opieki zdrowotnej.
Uchylono zapisy powodujace, że fundusz nie mógł zaciągać pożyczek w szczególności długoterminowych. Zgodnie z propozycją będzie mógł je zaciągać, ale za zgodą ministra finansów. Ponadto rząd chce, by Urząd do spraw Oceny Procedur Medycznych był organem niezależnym i profesjonalnycm. Zdaniem ministra zaproponowane przez rząd zmiany, dotyczace miedzy innymi sposobu wybierania członków Rady gwarantują, że będzie to organ niezależny.