Rząd powstanie do 6 listopada
Zgodnie z terminami wyznaczanymi przez konstytucję prezydent powinien powołać nowy rząd najpóźniej 6 listopada. Data powołania nowej Rady Ministrów uzależniona jest od terminu pierwszego posiedzenia nowego Sejmu. 24 października to ostatni dzień, na który prezydent może zwołać to posiedzenie.
26.09.2005 | aktual.: 26.09.2005 13:00
Prezydent Aleksander Kwaśniewski zapowiedział już, że od wtorku wieczorem lub w środę rano rozpocznie rozmowy z ugrupowaniami parlamentarnymi, żeby - jak powiedział - przybliżyć się do odpowiedzi na pytanie, kto powinien otrzymać nominację na premiera i misję tworzenia rządu.
Według konstytucji, to prezydent - w ciągu 30 dni od wyborów - zwołuje pierwsze posiedzenie nowo wybranego Sejmu, na którym ustępujący premier składa dymisję rządu. Ostatnim możliwym terminem jest więc poniedziałek 24 października.
Zdaniem prezydenta, pierwsze posiedzenie nowego Sejmu mogłoby się odbyć między 17 a 24 października. Ale, jak mówił, ostateczną datę ustali po konsultacjach z partiami.
Z dotychczasowych wypowiedzi liderów PiS, wynika że chcieliby oni, aby nowy rząd został powołany po rozstrzygnięciu wyborów prezydenckich - ich ewentualna II tura przypadłaby na 23 października. Według takiego scenariusza, 24 października jest odpowiednim terminem dla pierwszego posiedzenia Sejmu.
Prezydent przyjmując dymisję rządu, powierza mu dalsze sprawowanie obowiązków, aż do czasu powołania nowej Rady Ministrów. Zgodnie z konstytucją, prezydent desygnuje nowego premiera, który proponuje skład rządu.
PO i PiS uzgodniły już dawno, że partia która wygrała wybory ma wskazać premiera. Obecnie kandydatem jest szef PiS - Jarosław Kaczyński. Zapowiedział jednak, że jeśli jego brat Lech zostanie prezydentem, to on nie obejmie stanowiska premiera, a szefem rządu zostanie inny polityk PiS.
W ciągu dwóch tygodni od pierwszego posiedzenia Sejmu prezydent powołuje premiera i rząd. Gdyby pierwsze posiedzenie Sejmu odbyło się 24 października, prezydent miałby czas na powołanie rządu do 6 listopada.
Od dnia powołania, premier ma dwa tygodnie na przedstawienie Sejmowi programu działania Rady Ministrów wraz z wnioskiem o udzielenie rządowi wotum zaufania.
Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Gdyby jednak w konstytucyjnym terminie nie udało się powołać rządu lub jeśli rząd nie uzyskałby wotum zaufania, inicjatywę tworzenia gabinetu przejmuje Sejm.
W ciągu 14 dni od upłynięcia terminów: powołania rządu lub uzyskania przez rząd wotum zaufania, Sejm wybiera premiera oraz proponowanych przez niego ministrów bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Prezydent powołuje tak wybrany rząd.
Gdyby jednak i Sejmowi nie udało się wybrać rządu wówczas prezydent w ciągu 14 dni powołuje premiera i na jego wniosek pozostałych członków rządu.
Sejm w ciągu dwóch tygodni od dnia powołania Rady Ministrów przez prezydenta udziela jej wotum zaufania większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Jeśli rządowi nie uda się uzyskać wotum zaufania prezydent skraca kadencję Sejmu i zarządza nowe wybory.