ŚwiatRząd optymistyczny po wizycie Schroedera w Warszawie

Rząd optymistyczny po wizycie Schroedera w Warszawie

Po wizycie kanclerza Gerharda Schroedera w Warszawie niemiecki rząd optymistycznie ocenia szanse na przyjęcie konstytucji europejskiej w czasie przewodnictwa Irlandii w Unii Europejskiej, czyli do końca czerwca. Taką ocenę przekazał dziennikarzom w Berlinie pragnący zachować anonimowość wysoki rangą przedstawiciel urzędu kanclerskiego.

"Wszyscy partnerzy przystępują do rozmów z gotowością do kompromisu" - powiedział współpracownik kanclerza na spotkaniu przed rozpoczynającym się w czwartek w Brukseli szczytem UE. Na potwierdzenie kompromisowego stanowiska Polski strona niemiecka przytoczyła słowa premiera Leszka Millera, że kompromis jest "nie tylko potrzebny, ale i możliwy".

Rząd w Berlinie obstaje nadal przy zasadzie podwójnej większości jako podstawie podejmowania decyzji z Radzie UE. Berlin podkreśla, że w tej sprawie istnieje pełna zgodność między Niemcami i Francją.

Przedstawiciel rządu niemieckiego zaznaczył, że w trakcie rozmowy Schroedera z Millerem "stało się oczywiste", że konieczna jest "rozmowa o szczegółach". Kompromis musi uwzględniać "uzasadnioną troskę" każdego kraju Unii, aby w procesie podejmowania decyzji uwzględniona została jego waga.

Urzędnik zastrzegł, że nie jest w stanie przewidzieć ostatecznego kształtu porozumienia. Dodał, że taki kompromis muszą zaakceptować wszystkie kraje. Pytany o stanowisko Niemiec wobec propozycji odłożenia terminu odejścia od systemu nicejskiego na rzecz podwójnej większości na koniec obecnej dekady lub początek przyszłej, odpowiedział, że warunkiem Berlina jest przyjęcie "zasady automatyzmu".

Możliwe do przyjęcia byłoby rozwiązanie, przewidujące automatyczne przejście w 2009 r. do zasady podwójnej większości, jeżeli Rada UE nie zdecyduje inaczej - uważają niemieckie koła rządowe.

Szczyt w Brukseli nie zajmie się szczegółowymi sprawami dotyczącymi konstytucji, lecz zdecyduje jedynie o dalszym trybie postępowania. Wspólnota chce zaczekać z podjęciem negocjacji do czasu utworzenie nowego rządu hiszpańskiego. Zdaniem Berlina, decydujący dla uchwalenia konstytucji będzie okres między połową kwietnia a połową czerwca.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)