Rząd obraduje o niepodległości Kosowa i ratyfikacji Traktatu z Lizbony
Szef MSZ Radosław Sikorski, na rozpoczętym
we wtorek po godz. 10 posiedzeniu rządu, przedstawi informację na
temat Kosowa. Ministrowie zajmą się też dokumentami związanymi z
ratyfikacją Traktatu Lizbońskiego.
Już w poniedziałek Sikorski poinformował w Brukseli, że złożył wniosek do rządu o uznanie Kosowa jako niepodległego państwa. Dodał, że "ma wrażenie, iż Rada Ministrów skłania się ku uznaniu niepodległości Kosowa" podczas wtorkowego posiedzenia.
"Rząd przyjmie informację ministra spraw zagranicznych o sytuacji w Kosowie i będzie dyskutować o formalnym uznaniu niepodległości Kosowa" - powiedziała dziennikarzom we wtorek przed posiedzeniem Rady Ministrów rzeczniczka rządu Agnieszka Liszka.
W TVN24 we wtorek rano szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak mówił, że "dzisiaj Polska prawdopodobnie rozpocznie procedurę uznania Kosowa".
"Będą potrzebne konsultacje w tej sprawie. Poczekajmy na informacje ministra spraw zagranicznych. On musi przyjechać na Radę Ministrów, podpowiedzieć jak mają się sprawy w Unii Europejskiej" - wyjaśniał Nowak. Według niego, "pośpiech nie jest tu wskazany" i trzeba rozważyć "wszystkie +za+ i +przeciw+".
W poniedziałek w Brukseli Sikorski uczestniczył w spotkaniu szefów dyplomacji państw UE, podczas którego przyjęto deklarację w sprawie Kosowa. Ministrowie zgodzili się w dokumencie, że "każdy kraj sam zdecyduje, w zgodzie ze swoją narodową praktyką i swoimi zasadami prawa, o swych relacjach z Kosowem".
Większość państw UE już ogłosiła uznanie bądź zamiar uznania w niedalekiej przyszłości nowego europejskiego państwa - Kosowa, do niedzieli prowincji Serbii. Są to: Francja, Wielka Brytania, Włochy, Niemcy, Polska, Austria, Finlandia, Dania, Belgia, Bułgaria, Holandia, Luksemburg, Słowenia, Szwecja, Węgry, Irlandia, Litwa, Łotwa, Estonia. Cztery kraje Unii - Cypr, Hiszpania, Słowacja i Rumunia - zapowiedziały, że nie uznają niepodległości Kosowa.
Przeciwnikami niepodległego Kosowa są Serbia i Rosja.
Według komunikatu CIR, rząd zajmie się też projektem ustawy o ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego oraz projektem uchwały o przedłożeniu prezydentowi do ratyfikacji tego unijnego dokumentu.
Traktat Lizboński podpisali przywódcy państw UE w grudniu ubiegłego roku. Aby nowy traktat - zastępujący projekt konstytucji unijnej (odrzucony w 2005 roku w referendach przez Francuzów i Holendrów) - wszedł w życie w 2009 roku, musi go ratyfikować 27 państw członkowskich UE. Do tej pory uczyniły to Francja, Węgry, Słowenia, Malta i Rumunia.
Jedynie w Irlandii istnieje ustawowy wymóg poddania traktatu pod referendum.
Główne postanowienia Traktatu z Lizbony - nowe w stosunku do obowiązującego obecnie Traktatu z Nicei - to usprawnienie unijnych instytucji poprzez przyjęcie nowego systemu podejmowania decyzji w UE, a także nadanie Unii osobowości prawnej oraz wiążącego charakteru Karcie Praw Podstawowych.
W Polsce Traktat Lizboński będzie mógł być ratyfikowany przez prezydenta po wejściu w życie ustawy wyrażającej zgodę na ratyfikację.
Ustawa wyrażająca zgodę na ratyfikację umowy międzynarodowej jest uchwalana przez Sejm większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz przez Senat większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.
Ministrowie podejmą również decyzję w sprawie projektu nowelizacji ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe". Rząd zajmie się także projektem rozporządzenia w sprawie sposobu i trybu finansowania z budżetu państwa świadczeń opieki zdrowotnej oraz projektem uchwały Rady Ministrów zmieniającej uchwałę w sprawie przyjęcia Strategii dla transportu kolejowego do roku 2013.