Rząd o przedłużeniu misji polskich żołnierzy na Bałkanach
Rada Ministrów na rozpoczętym po godz. 11 posiedzeniu zajmie się m.in. wnioskiem do prezydenta o przedłużenie misji polskich żołnierzy w Kosowie, Macedonii oraz Bośni i Hercegowinie.
30.10.2012 | aktual.: 30.10.2012 11:58
Polski Kontyngent Wojskowy (PKW) będzie nadal wchodził w skład Wielonarodowej Grupy Bojowej Wschód w Siłach Międzynarodowych w Kosowie i Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii. Będzie go można także użyć w Bośni i Hercegowinie w celu wzmocnienia misji stabilizacyjnej Unii Europejskiej.
Do zadań polskich żołnierzy będzie należał nadzór nad respektowaniem porozumień i traktatów międzynarodowych oraz przestrzeganiem porozumień pokojowych ustalonych w Kosowie.
W praktyce będą to działania polegające na demonstrowaniu militarnej obecności sił międzynarodowych w Kosowie oraz organizowaniu posterunków kontrolnych. Polscy żołnierze będą też monitorować strefę przygraniczną oraz pomagać w dystrybucji pomocy humanitarnej.
Polski kontyngent na Bałkanach uczestniczy w misjach NATO i Unii (która prowadzi misję szkoleniową). Na Bałkanach w ramach misji EULEX służą też polscy policjanci.
Kolejny punkt posiedzenia rządu to założenia do nowelizacji projektu ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP oraz ustawy o uposażeniu żołnierzy niezawodowych. Projekt - według autorów zmian - został przygotowany w celu doskonalenia organizacji i funkcjonowania Narodowych Sił Rezerwowych (NSR).
Zmiany dotyczą m.in. kwestii naboru i uzupełniania stanowisk służbowych do NSR, szkolenia żołnierzy rezerwy w ramach NSR, systemu motywacyjnego i zachęt do służby oraz podnoszenia kwalifikacji przez żołnierzy rezerwy - w ramach NSR oraz relacji z pracodawcami, organizacjami społecznymi o charakterze proobronnym i innymi podmiotami zainteresowanymi współpracą na rzecz kształtowania i wykorzystania NSR.
Rząd zajmie się też projektem nowelizacji ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych. Przedmiotem projektowanych zmian są kwestie związane z przeprowadzaniem oferty publicznej papierów wartościowych, jak również trybem sprawowania nadzoru przez Komisję Nadzoru Finansowego.
Ministrowie wysłuchają również informacji na temat stanu wdrożenia dyrektyw unijnych, których termin przeniesienia do polskiego porządku prawnego już minął.