Rząd o podatku VAT na Internet
Na wtorkowym posiedzeniu rząd zaopiniuje senackie poprawki do ustawy o podatku VAT. Dotyczą one między innymi VAT-u na Internet, na artykuły dziecięce czy przepisów dotyczących tzw. samochodów z kratką.
Senatorowie głosując w sprawie ustawy o VAT zdecydowali między innymi o wprowadzeniu 22-procentowej stawki na usługi dostępu do Internetu dla indywidualnych odbiorców, wprowadzając za to nieobłożony tym podatkiem dostęp do sieci dla placówek oświatowych i kulturalnych. Minister finansów Andrzej Raczko, uważa że tego zwolnienia nie powinno sie rozszerzać. Powoływano się przy tym na niezgodność dokonanego przez Sejm zwolnienia z VAT-u internautów z regułami unijnymi. Z zapowiedzi posłów wynika jednak, że zwolnienie z VAT-u dostępu do Internetu indywidualnych użytkowników zostanie przywrócone.
W senackich poprawkach znalazły się także propozycje, niższej 7-procentowej stawki VAT na dziecięce obuwie i odzież niemowlęcą. Senatorowie opowiedzieli się za to za przywróceniem stawki 22 procentowej nadziecięce meble sanki czy rowery. Chcą także zmniejszenia możliwych odliczeń VAT w przypadku kupna samochodu osobowego na firmę. Sejm dopuszcza możliwośc odliczenia całego podatku, a Senat chce by nie mogło być to więcej niż 5 tysięcy złotych.
Po senackich poprawkach pewne jest, że utrzymana zostanie mniejsza stawka podatku na artykuły przeciwpożarowe i sprzęt gaśniczy oraz rękodzieło ludowe. Według UKIE wszystkie proponowane obniżki stawek s są niezgodne z prawem europejskim.
Wiadomo także, że materiały budowlane zostaną objęte 22-procentową stawką VAT, bowiem Senat nie zgłosił w tym przepisie zastrzeżeń do wersji sejmowej.
Senat postanowił także, że dostawy sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych będą obłożone zerowym VAT-em. W placówkach tych nieopodatkowany będzie także dostęp do Internetu. Wyższa izba parlamentu zwolniła z VAT umowy zlecenia, o dzieło i agencyjne, jeżeli są one zawierane z pracodawcą, u którego dana osoba ma etat, bądź gdy charakter zawartej umowy przypomina umowę o pracę.
Ustawa w wersji poprawionej przez Senat miałaby spowodować ubytek w budżecie rzędu 300 milionów złotych, to jest o ponad 300 milionów mniej niż wynikało z wersji przyjętej w Sejmie.
Rada Ministrów ma także zapoznać się z informacją o samolotach dla VIP-ów oraz omówić wniosek o uzyskanie nowego okresu przejściowego dotyczącego producentów jaj.