Trwa ładowanie...
d2y280j

Rząd nie odzyskuje zagrabionych przez nazistów dzieł

Historycy apelują, by zwrotem rzeczy skradzionych przez nazistów zajęła się specjalnie powołana do tego fundacja. Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", polski rząd nie radzi sobie z odzyskiwaniem dzieł.

d2y280j
d2y280j

Jak czytamy, sygnatariusze Gdańskiej Karty Ochrony Dziedzictwa apelują do premiera, by rozpoczął działania na rzecz powołania polsko-niemieckiej organizacji, która zajęłaby się odzyskiwaniem zabytkowych dzieł zagrabionych przez hitlerowców.

"Dziennik Gazeta Prawna" podkreśla, że w ocenie ekspertów, rewindykacja przeprowadzona przez MSZ czy resort kultury nie przynosi zakładanych efektów. Gazeta wyjaśnia, że wartość zagrabionych przez nazistów dzieł sztuki, archiwów czy bibliotek szacuje się na przeszło 50 miliardów złotych.

Historycy zaznaczają, że brak ustaleń na szczeblu międzypaństwowym oraz nieskoordynowanie działań MSZ prowadzi do sytuacji absurdalnych. Dziennik przytacza przykład sztandaru Legionistów Polskich, zagrabionego przez wojska niemieckie. Proporzec pojawił się ostatnio na aukcji w Niemczech, po staraniach naszej dyplomacji trafił do kraju, jednak polski podatnik musiał na ten cel wydać ponad 12 tysięcy euro.

d2y280j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2y280j
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj