Rząd nie chce Krajowej Rady Legislacyjnej
Rząd negatywnie zaopiniował złożony przez
PSL projekt ustawy powołującej Krajową Radę Legislacyjną - podało
Centrum Informacyjne Rządu.
30.09.2003 15:30
Rada Ministrów dostrzega wady i ułomności procesu tworzenia prawa w Polsce i w pełni podziela stanowisko o potrzebie poprawy jego jakości - głosi komunikat CIR. Jednak - zdaniem rządu - jest wysoce wątpliwe, czy powołanie obecnie Krajowej Rady Legislacyjnej jest zadaniem najpilniejszym, a i sama koncepcja powołania tego organu przyjęta w poselskim projekcie budzi istotne wątpliwości.
W zamyśle autorów projektu - posłów PSL - Rada miałby być czymś w rodzaju "państwowego radcy prawnego" i koordynowałaby cały proces legislacyjny.
Jednym z powodów negatywnej opinii rządu są wątpliwości co do racjonalności tworzenia nowego "relatywnie drogiego organu państwowego o charakterze wyłącznie opiniodawczo-doradczym, zatem pozbawionego zadań i kompetencji, które stanowią na ogół konstytutywną cechę organów państwowych".
Ponadto, zdaniem Rady Ministrów, mankamentem projektu ustawy o powołaniu Krajowej Rady Legislacyjnej jest nieuregulowanie relacji z innymi instytucjami biorącymi udział w procesie legislacyjnym, zwłaszcza z Sejmem, Senatem oraz sejmowymi i senackimi komisjami.
Według rządu, pojawia się też szersze zagadnienie, czy w ogóle byłoby możliwe z przyczyn prawnoustrojowych, bez stosownych zmian w konstytucji, utworzenie KRL "o szerszych niż opiniodawcze kompetencjach w procesie ustawodawczym".