Rząd mobilizuje Polaków za granicą do powrotu
O otwarciu strony internetowej dla Polaków
pracujących za granicą oraz rozpisaniu konkursu na przedstawicieli
Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w krajach, do których
wyjechało najwięcej osób, poinformowała Minister Pracy i
Polityki Społecznej Joanna Kluzik-Rostkowska.
Działania te podejmowane są w ramach programu "Powrót", skierowanego do młodej polskiej emigracji, którego założenia zaprezentowano na konferencji prasowej w MPiPS. Przeciętny Polak, który pracuje za granicą, ma 26 lat i najbliższe 2-3 lata będą rozstrzygające, czy wróci, czy pozostanie za granicą - powiedziała Kluzik-Rostkowska.
Dodała, że na pytanie o powrót do kraju 20% emigrantów odpowiada, że wróci, 20% - że pozostanie za granicą, a 60% - że nie wie. Z punktu widzenia państwa polskiego ważne jest, by to "nie wiem" zamienić na "chcę, mogę wrócić" - podkreśliła.
Przypomniała, że w Sejmie są projekty trzech ustaw: dotyczącej polityki rodzinnej, swobody działalności gospodarczej i ustawa budowlana.
Pod koniec roku ma zostać otwarta specjalna strona internetowa, na której będą znajdować się oferty wszystkich urzędów pracy w Polsce. Osoby poszukujące pracy będą mogły umieścić tam swoje CV i 30-sekundowy film, a pracodawcy - oferty pracy. Wszystkie etapy testu i rozmowy kwalifikacyjnej będzie można załatwić przez internet - zapewniła Kluzik-Rostkowska.
Wiceminister pracy i polityki społecznej Kazimierz Kuberski poinformował o rozpisaniu konkursu na przedstawicieli Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej przy ambasadzie polskiej w Londynie i w Dublinie. Docelowo MPiPS ma mieć swoich przedstawicieli przy ambasadach także we Francji, Hiszpanii, Włoszech, Holandii, Niemczech i w Norwegii.
Strona internetowa dla Polaków dostępna jest pod adresem www.polacy.gov.pl, a także www.powroty.gov.pl. oraz www.migracje.gov.pl.
Z przedstawionych na konferencji danych wynika, że w roku 2007 w krajach UE pracowało 1,2 mln Polaków - najwięcej w Wielkiej Brytanii i Irlandii.