Rząd Japonii przekaże 600 tys. złotych hospicjum powstającemu w Oświęcimiu
600 tysięcy złotych przeznaczy rząd Japonii na zakup sprzętu medycznego dla Pomnika-Hospicjum Miastu Oświęcim. Pieniądze pochodzą z Polsko-Japońskiego Funduszu Partnerskiego - poinformowała Małgorzata Korczak z działu Ekonomii i Współpracy Gospodarczej Ambasady Japonii w Warszawie.
Będzie to już druga wpłata rządu japońskiego na hospicjum. W czerwcu 2004 roku na ten sam cel trafiło również 600 tysięcy złotych.
Umowa w sprawie przekazania pieniędzy między Fundacją Fundusz Współpracy a Fundacją Pomnik - Hospicjum Miastu Oświęcim zostanie zawarta we wtorek.
Pomnik-Hospicjum Miastu Oświęcim upamiętni miejscową ludność, która niosła pomoc więźniom. Jego pomysłodawcami są byli więźniowie KL Auschwitz, którzy nigdy nie zapomnieli, że często tylko dzięki pomocy oświęcimian przeżyli wojnę. To oni przekazywali im jedzenie, leki i odzież, pośredniczyli w wymianie informacji, pomagali w organizowaniu ucieczek i dawali schronienie uciekinierom. Wielu z nich przypłaciło odwagę swoim życiem, a nierzadko także swych rodzin.
Akt erekcyjny pod budowę Pomnika-Hospicjum Miastu Oświęcim wmurowali 27 stycznia 2000 roku, w 55. rocznicę oswobodzenia hitlerowskiego obozu Auschwitz, prezydent Aleksander Kwaśniewski i Bernard Glassman, współtwórca Ruchu Hospicyjnego w Stanach Zjednoczonych. Placówka będzie mogła przyjąć około 30 pacjentów, mieszkańców Oświęcimia i okolic.
Na wybudowanie hospicjum potrzeba około 5,5-6 milionów złotych. Oprócz pieniędzy z Polsko-Japońskiego Funduszu trafiło na ten cel także ponad 1,65 mln złotych od rządu Włoch. Obiekt znajduje się obecnie w stanie surowym zamkniętym.
Polsko-Japoński Fundusz Partnerski powstał w 1990 roku z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży mąki pszennej o wartości 25 milionów dolarów, którą Polsce ofiarowała Japonia.