Rząd idzie na wojnę z HIV i AIDS
W latach 2012-2016 będzie realizowany kolejny Krajowy Program Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS - zdecydował rząd, przyjmując rozporządzenie w tej sprawie.
Program będzie realizowany przez ministra zdrowia, a koordynowany przez Krajowe Centrum ds. AIDS. Pierwszy taki program był realizowany w latach 1996-1998. Kolejne edycje obejmowały lata: 1999-2003, 2004-2006 i 2007-2011. Konieczność kontynuacji programu rząd tłumaczy rosnącym zagrożeniem epidemią zachorowań.
Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, program kładzie szczególny nacisk na profilaktykę HIV/AIDS, promowanie odpowiedzialnych zachowań seksualnych i minimalizowanie czynników powodujących ryzyko zakażenia.
- Przewiduje także wsparcie i opiekę zdrowotną dla zakażonych HIV i chorych na AIDS. Chodzi przede wszystkim o przeciwdziałanie stygmatyzacji i dyskryminacji zakażonych HIV oraz zapewnienie dostępu do diagnostyki i leczenia antyretrowirusowego. Przewiduje się również monitoring służący ocenie wykonania zadań i współpracę międzynarodową - poinformowano po posiedzeniu rządu.
Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH wynika, że od początku epidemii HIV/AIDS do końca 2009 r. stwierdzono w Polsce zakażenie wirusem HIV u 12 tys. 757 osób, odnotowano 2 tys. 516 zachorowań na AIDS, a 1010 osób zmarło z przyczyn związanych z AIDS.
Zachorowania na AIDS oraz zakażenia HIV najczęściej występują w dużych miastach i dotykają ludzi młodych - 54% zakażonych HIV nie ukończyło 29 lat. Najwięcej zakażeń przybywa w województwach: dolnośląskim, warmińsko-mazurskim i mazowieckim. Ocenia się, że w Polsce nawet 70% zakażonych HIV może o tym nie wiedzieć. Dodatkowo nasz kraj jest narażony na zagrożenie epidemiologiczne ze strony państw Europy Środkowo-Wschodniej.
Jak informuje CIR, po realizacji programu oczekuje się utrzymania stabilnej sytuacji epidemiologicznej zakażeń HIV, mimo dynamicznego wzrostu zakażeń w państwach sąsiednich, a także spadku liczby dzieci urodzonych z wirusem HIV. - Efektem prowadzonych działań ma być także spadek śmiertelności wśród chorych na AIDS i poprawa jakości życia osób zakażonych HIV. Program powinien też zachęcać do anonimowych badań na obecność wirusa, które będą bezpłatne - głosi stanowisko po posiedzeniu rządu.
Wprowadzające program rozporządzenie wejdzie w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw i zastąpi dotychczasową regulację w tej sprawie z 2005 r.