Rząd Holandii przeciwny referendum w sprawie traktatu
Na piątkowym posiedzeniu rząd Holandii wypowie się przeciwko organizacji referendum w sprawie Traktatu Reformującego UE - zapowiedział dziennik "Volkskrant".
Jak pisze holenderska gazeta, nowy traktat, który ma zastąpić odrzucony projekt traktatu konstytucyjnego UE, zostanie przedstawiony jedynie parlamentowi do zatwierdzenia.
Rządząca partia Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny (CDA) premiera Jana Petera Balkenende jest przeciwna referendum, którego żądała koalicyjna Partia Pracy (PvdA).
"Volkskrant" pisze, że jeśli izba niższa parlamentu opowiedziałaby się za referendum, mimo negatywnego stanowiska rządu, to pomysł ten z pewnością odrzuci Izba Druga, gdyż przeważają w niej przeciwnicy referendum.
Porozumienie w sprawie Traktatu Reformującego UE ma być przyjęte na szczycie Unii Europejskiej 18 października w Lizbonie. Traktat ten ma zakończyć trwającą od lat dyskusję nad reformą UE po jej rozszerzeniu, pod warunkiem jednak, że tym razem nie będzie problemów z ratyfikacją. Traktat konstytucyjny UE został odrzucony w 2005 roku w referendach we Francji i Holandii.