Rząd debatuje o wartości złotego
Na rozpoczętym we wtorek posiedzeniu, rząd
ma m.in. rozpatrzyć projekty ustaw ubezpieczeniowych związanych ze
strategią gospodarczą. Według premiera, Rada Ministrów zajmie się
też sprawą zbyt mocnego - zdaniem szefa rządu - złotego.
14.05.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Niewątpliwie pozycja złotówki jest zbyt mocna, niewątpliwie polityka pieniężna jest prowadzona wadliwie, niewątpliwie stopy procentowe są zbyt wysokie i niewątpliwie obecna, czy dotychczasowa działalność Rady Polityki Pieniężnej nie służy właściwie polskiej gospodarce - mówił Leszek Miller w poniedziałek w Katowicach.
Premier dodał, że we wtorek rząd zajmie się sprawą mocnej złotówki. Nie chciał jednak ujawnić szczegółów.
Rząd ma poza tym rozpatrzyć m.in. kilka projektów ustaw ubezpieczeniowych związanych z pakietem "Przede wszystkim przedsiębiorczość" oraz z programem "Reforma finansów publicznych".
Projekt ustawy o działalności ubezpieczeniowej przewiduje, że towarzystwa będą musiały informować klientów o opłatach związanych z ubezpieczeniowym funduszem inwestycyjnym.
Towarzystwa ubezpieczeniowe, które mają w swoich ofertach ubezpieczenia na życie z funduszem inwestycyjnym, będą musiały jasno określić, na jakich zasadach przyszły emeryt otrzyma zaoszczędzone pieniądze. Każdy, kto będzie chciał kupić ubezpieczenie z funduszem, będzie miał wgląd do regulaminu lokowania pieniędzy.
Projekt ten ma wprowadzić też m.in. przepis, który pozwoli na ustalanie rzeczywistych kosztów odszkodowań wypłacanych klientom towarzystw ubezpieczeniowych. Jeżeli przepis będzie zaakceptowany przez Parlament, klienci będą mieli wgląd (i możliwość weryfikacji) w dokumentację, na podstawie której ubezpieczyciel ustala wysokość odszkodowania.
Ministrowie mają rozpatrzyć także projekt ustawy o ubezpieczeniu obowiązkowym. Przewiduje on m.in., że Polacy wyjeżdżający za granicę nie będą musieli mieć Zielonej Karty, potwierdzającej posiadanie komunikacyjnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.
Projekt nakłada też kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia pojazdów: za ciągnik rolniczy - 30 euro, samochód osobowy - 500 euro, a ciężarowy - 800 euro. Kwoty kar będą przeliczane na złotówki według średniego kursu NBP.
Projekt innej ustawy - o pośrednictwie ubezpieczeniowym - przewiduje stworzenie rejestru pośredników. Będzie to spis wszystkich agentów i brokerów sprzedających polisy ubezpieczeniowe. Rząd ma też rozpatrzyć projekt ustawy o nadzorze ubezpieczeniowym i emerytalnym oraz rzeczniku ubezpieczonych.
Ministrowie mają ponadto zająć się projektem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Zmiany dotyczące minimalnego wynagrodzenia za pracę mają ułatwić przedsiębiorcom zatrudnianie bezrobotnych, którzy do tej pory w ogóle nie pracowali. W tym celu pracodawcy będą mogli obniżać płacę minimalną do 80% w pierwszym roku pracy, a do 90% w drugim roku pracy.
Rząd ma się też zająć projektem zmian w ustawie o rynku mleka. Projekt resortu rolnictwa zakłada przyspieszenie wypłaty dopłat dla producentów mleka o trzy miesiące. Ministerstwo Rolnictwa proponuje, by były one wypłacane od 1 lipca. Obecnie ustawa przewiduje je od 1 października. Dopłata ma wynieść 7 gr za litr mleka w klasie ekstra.
Rząd ma również rozpatrzyć propozycję modyfikacji stanowiska negocjacyjnego w rolnictwie. Projekt dotyczy jedynie kilku aspektów tego stanowiska m. in. wspólnej organizacji rynku produktami rolnymi np. wspólnego rynku ziemniaka - powiedziała rzeczniczka UKIE Ewa Haczyk. (mp)