Trwa ładowanie...
d1lf9vm
04-04-2006 17:00

Rząd chce zmniejszyć zachorowalność ma raka

Zmniejszenie zachorowalności na nowotwory o 10% i poprawa skuteczności ich leczenia jest założeniem "Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych" na lata 2006-15 - poinformował rzecznik ministra zdrowia Paweł Trzciński. Rząd podjął uchwałę w sprawie harmonogramu programu na 2006 rok przedstawioną przez ministra zdrowia.

d1lf9vm
d1lf9vm

W Polsce rośnie liczba chorych na raka. Obecnie jest ich ok. 120 tys. Choroby nowotworowe są przyczyną ok. 40% zgonów wśród kobiet i ok. 30% wśród mężczyzn w wieku 45-64 lat.

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało PAP w komunikacie, że w ramach walki z chorobami nowotworowymi w 2006 roku będą realizowane m.in. programy: prewencji nowotworów złośliwych, profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy, piersi i jelita grubego, opieki nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe, utworzenia w Polsce systemu radioterapii onkologicznej, szkolenia lekarzy rodzinnych i podstawowej opieki zdrowotnej, poprawy jakości diagnostyki i leczenia nowotworów u dzieci, rozwoju opieki paliatywnej w onkologii.

Realizacja programu potrwa od kwietnia do grudnia tego roku. Na ten cel w 2006 roku zarezerwowano środki budżetowe w wysokości 250 mln zł. W latach 2007-2008 Ministerstwo Zdrowia zamierza kontynuować wszystkie programy rozpoczęte w tym roku.

W 2006 roku ruszył Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych, który ma poprawić sytuację w zakresie wykrywania i leczenia raka w Polsce. Program zakłada wydatki z budżetu państwa nie mniejsze niż 250 mln zł rocznie w latach 2006-2015. 20% tej kwoty będzie przeznaczone na profilaktykę.

d1lf9vm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lf9vm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj