Rząd chce pomóc Polakom pracującym za granicą
Ogłoszenie za kilka dni rządowego programu
pomocy Polakom pracującym za granicą zapowiedział - podczas
piątkowej konferencji w Senacie na temat migracji zarobkowej z
Polski do krajów Unii Europejskiej - wiceminister spraw
zagranicznych Paweł Kowal.
20.10.2006 | aktual.: 27.07.2007 10:31
Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP Kowal, program zakłada m.in. zatrudnienie dodatkowych konsulów, modernizację istniejących placówek konsularnych oraz tworzenie nowych, a także wprowadzenie systemu informacji o warunkach pracy i życia za granicą. Dodał, że nie będzie problemu z zagwarantowaniem środków finansowych na realizację programu.
Natomiast Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz poinformował, że w senackiej komisji spraw emigracji i łączności z Polakami za granicą trwają prace nad opracowaniem założeń do ustawy o pomocy Polakom za granicą. Nowe uregulowania są potrzebne, ponieważ brakuje jednolitych przepisów regulujących te kwestie. Dodał, że Senat wystąpił także z propozycją zwiększenia w przyszłym roku o 50 proc. - czyli o 25 mln zł - środków z budżetu na sprawy Polonii.
Podczas konferencji specjaliści ds. demografii i migracji podkreślali, że nie można oszacować faktycznej liczby Polaków, którzy wyjechali do pracy za granicą po wejściu Polski do Unii Europejskiej, a podawane przez media dane wahają się od kilkuset tysięcy do nawet 4 mln osób.
Jak stwierdził prof. Marek Okólski z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego, podawane przez media dane o skali emigracji oraz jej skutków są wyolbrzymiane. Dodał, że gdyby faktycznie doszło do takiej skali emigracji, polska gospodarka załamałaby się, a tymczasem odnotowuje się wzrost gospodarczy. W jego opinii głównym krajem emigracji - obok Wielkiej Brytanii - staje się coraz częściej Irlandia.
Z prognozy na lata 2002-2052, przedstawionej przez Jakuba Bijaka ze Środkowoeuropejskiego Forum Badań Migracyjnych Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji, wynika, że za 50 lat liczba mieszkańców Polski zmniejszy się o ok. 25 proc., jednak oprócz emigracji, główny wpływ będzie na to miała mała liczba urodzeń.
Uczestnicy konferencji byli także zgodni, że należy stworzyć politykę zachęcającą Polaków, którzy wyemigrowali, do powrotu do kraju. Według dra Marka Kupiszewskiego ze Środkowoeuropejskiego Forum Badań Migracyjnych Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji, polityka emigracyjna powinna obejmować m.in. zmniejszanie stopy bezrobocia i wysokich kosztów pracy oraz tworzenie państwa przyjaznego obywatelom i przedsiębiorcom.
Także wiceminister pracy i polityki społecznej Kazimierz Kuberski uważa, że np. ułatwianie przenoszenia działalności gospodarczej do Polski może wpływać na decyzje powrotu emigrantów do kraju.
Podczas konferencji zwrócono również uwagę na fakt, że obecnie emigranci utrzymują stały kontakt z ojczyzną i nie pozbywają się swojej tożsamości narodowej. Senator Urszula Gacek (PO) zaznaczyła jednak, że gdy Polska pozostanie obojętna wobec emigrantów, wówczas oni także stracą zainteresowanie krajem ojczystym.