Ryzykowna gra o miliony
Pięć dni zostało miastom na złożenie w
resorcie gospodarki wniosków o unijną pomoc. Samorządy w pocie
czoła szlifują swoje projekty, tymczasem Warszawa... dopiero je
przygotowuje. I przekonuje, że kasa nie przejdzie jej koło nosa -
informuje "Życie Warszawy".
Warszawa stąpa po bardzo cienkiej linie - tak można nazwać starania miasta o fundusze unijne. Do 16 lipca samorządy mają czas na złożenie w Ministerstwie Gospodarki wniosków o pieniądze z UE na rozwój transportu miejskiego. Wszystkie miasta w pośpiechu kończą przygotowywanie wniosków, tymczasem Warszawa, z siedmiu projektów, ma gotowy tylko jeden, i to najmniej skomplikowany - na budowę dwukilometrowej linii tramwajowej z Bemowa do Młocin - podaje dziennik.
Kolejne trzy wnioski - na budowę metra, przejścia podziemnego między stacją metra Dworzec Gdański a stacją kolejową i węzła Młociny gotowe będą w październiku. Złożymy je w drugim terminie - mówi Konstanty Donimirski, wicedyrektor stołecznego biura strategii rozwoju i integracji europejskiej.
Tymczasem resort mówi twardo: nie ma żadnego drugiego terminu. Samorządom wyznaczyliśmy tylko jeden: 16 lipca - twierdzi Robert Jałocha z biura prasowego resortu. Czy to oznacza, że miliony euro przejdą Warszawie koło nosa? Władze stolicy przekonują, że nie. Więcej - wierzą, że Warszawa ma szansę nawet na 100 mln euro ze 168-milionowej puli. Wszystko zależy od tego, jakie projekty złożą inne miasta - informuje "Życie Warszawy".
Jeżeli okaże się, że złożone wnioski nie wyczerpią puli, dopiero wówczas ogłosimy konkurs na kolejne projekty - przyznaje Rober Jałocha. Na razie nie wiadomo, czy drugi termin zostanie ogłoszony, bo żadne wnioski do nas jeszcze nie trafiły - dodaje.
Sprawdziliśmy. Okazuje się, że do piątku wnioski złożą na pewno Wrocław (liczy na 13 mln euro dofinansowania), Poznań (1 mln euro), Kraków (29 mln euro), aglomeracja śląska (22,5 mln euro), Gdynia (5 mln euro) oraz Gdańsk (18 mln euro). Wszystko więc wskazuje na to, że łącznie z projektem warszawskim samorządy złożą wnioski o 95 mln euro. Ministerstwo więc będzie musiało ogłosić dogrywkę - podkreśla "Życie Warszawy". (PAP)