Trwa ładowanie...
d3jm66c
01-12-2008 14:15

Ryszard Niemczyk skazany na 25 lat więzienia

Jeden z najgroźniejszych polskich gangsterów
Ryszard Niemczyk, ps. "Rzeźnik", jest już ostatecznie skazany na 25
lat więzienia, m.in. za udział w zabójstwie szefa gangu
pruszkowskiego Andrzeja Kolikowskiego, ps. "Pershing".

Share
d3jm66c

Sąd Najwyższy oddalił, jako oczywiście bezzasadną, kasację obrony od styczniowego wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach, który prawomocnie utrzymał taki wyrok bielskiego sądu okręgowego z 2007 r. Uznał on Niemczyka za winnego wszystkich 13 w sumie zarzutów, w tym także kierowania gangiem i ucieczki z więzienia w 2000 r. Nakazał też "Rzeźnikowi" naprawić szkodę wyrządzoną ofiarom i zapłacić im ok. 1,5 mln zł. Wyrok generalnie podtrzymał SA. .

Według sądu okręgowego, zabójstwo "Pershinga" zorganizował gangster Ryszard Bogucki, który chciał awansu w hierarchii gangu. W 1999 r. Bogucki zastrzelił "Pershinga" w biały dzień na parkingu w Zakopanem.

Bogucki został już w 2004 r. skazany prawomocnie na 25 lat za to zabójstwo. W SA obrona podnosiła, że ten, kto pełni rolę pomocniczą, nie może dostawać takiego samego wyroku jak ten "kto strzela komuś w głowę".

Obrona twierdziła, że Niemczyk został wtedy w aucie i do chwili strzałów nie wiedział o planach tego zabójstwa, w którym - jej zdaniem - uczestniczył zaś, strzelając w górę, Adam K. Został on później świadkiem koronnym w sprawie, obciążając Boguckiego i Niemczyka - dziś już nie żyje (zmarł śmiercią naturalną).

d3jm66c

W kasacji do SN obrona wnosiła o zwrot sprawy do sądu I instancji. Podnosiła, że sądy naruszyły prawo w całej sprawie - bo Adam K. nie powinien był dostawać statusu świadka koronnego, jako osoba biorąca udział w zabójstwie.

- Czy K. po to jechał z Boguckim i Niemczykiem do Zakopanego, by potem ich obciążyć? Nie wiedział, po co jedzie? - pytał w SN obrońca Niemczyka mec. Stanisław Wrona. Według niego, on "miał interes", by sprowadzić swą rolę do "bezwolnego świadka, a nie wspólnika w zabójstwie".

Drugi obrońca mec. Janusz Hańderek mówił, że wyrok SO należy uchylić, bo wydającemu go sędziemu postawiono jesienią 2007 r. zarzut wzięcia łapówki w zamian za "niestosowanie aresztu wobec Niemczyka w 2000 r.". Dodał, że sąd uchylił immunitet sędziego w tej sprawie - wszystko to rodzi wątpliwości co do bezstronności sędziego.

Prokuratura wniosła o oddalenie kasacji jako oczywiście bezzasadnej.

d3jm66c

SN odrzucił argumenty obu obrońców, stwierdzając, że sądy nie naruszyły prawa. SN uznał zarzuty obrony co do świadka koronnego za "nieporozumienie", podkreślając, że nie ma dowodów, by K. miał brać udział w zabójstwie "Pershinga". - To tylko panów pogląd, oparty na linii obrony Boguckiego i Niemczyka - powiedział w ustnym uzasadnieniu decyzji SN sędzia Józef Dołhy.

Dodał też, że zarzut korupcyjny wobec sędziego był "insynuacją" - co stwierdził w kwietniu tego roku SN, który unieważnił wcześniejszą decyzję o uchyleniu sędziemu immunitetu.

- W sprawie zafunkcjonował pragmatyzm sądowy - ocenił decyzję SN mec. Wrona.

Niemczyk przestępczą "karierę" rozpoczął w 1994 r. od kradzieży samochodów. W latach 1998-1999 miał już na swym koncie m.in. porwania dla okupu, podpalenia i podkładanie bomb. Na przełomie 1999 i 2000 r. policja zatrzymała kilku bossów gangu pruszkowskiego. Wpadł też Niemczyk, któremu zarzucono m.in. zabójstwo "Pershinga".

d3jm66c

W październiku 2000 r. gangster zdołał uciec z aresztu w Wadowicach. Zatrzymano go w Niemczech w 2005 r. i przekazano Polsce. Jest jednym z podejrzewanych o udział w zabójstwie b. szefa policji gen. Marka Papały w 1998 r. Formalny zarzut nakłaniania do tej zbrodni ma Bogucki.

W 2007 r. przed bielskim sądem ruszył kolejny proces, w którym Niemczyk odpowiada za 11 kolejnych zarzutów, których nie ujęto w międzynarodowym liście gończym, jakim ścigano gangstera po jego ucieczce. Chodzi m.in. o dwukrotne usiłowanie zabójstwa bielskiego biznesmena, a także o pranie brudnych pieniędzy.

d3jm66c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3jm66c
d3jm66c
Więcej tematów