ŚwiatRynek pracy w Polsce otwarty dla kobiet

Rynek pracy w Polsce otwarty dla kobiet

Polska zajęła stosunkowo wysokie, 19. miejsce
w rankingu równego traktowania płci, opracowanym przez Światowe
Forum Gospodarcze (ŚFG) i obejmującym 30 krajów OECD i 28 krajów
rozwijających się. Spośród krajów postkomunistycznych Polskę
wyprzedziły trzy republiki bałtyckie.

ŚFG opracowało ranking na podstawie kryteriów ekonomicznych, politycznych i socjalnych. Kryteria uwzględniają m.in. udział kobiet w rynku pracy, dostęp do prac wymagających specjalistycznej wiedzy i umiejętności, poziom płac, możliwość awansu, dostęp do oświaty i szkolnictwa wyższego, poziom opieki zdrowotnej, praw socjalnych i udział w życiu politycznym.

Pierwsze pięć miejsc zajmują kraje skandynawskie: Szwecja, Norwegia, Islandia, Dania, Finlandia. Spośród krajów UE w pierwszej dziesiątce są także W. Brytania i Niemcy. Łotwa i Litwa zajmują lokaty 11. i 12., a Estonia 15.

Spośród krajów unijnych Polska została oceniona lepiej niż m.in. Belgia, Słowacja, Słowenia, Węgry, Czechy, Luksemburg, Hiszpania i Austria. Na samym dole rankingu jest Egipt - po Turcji i Pakistanie.

Kraje skandynawskie chwalone są za "otwarty i przejrzyście funkcjonujący system rządów", "siatkę zabezpieczeń socjalnych" oraz możliwości, jakie kobiety mają w oświacie, życiu politycznym i w miejscu pracy.

Niski ranking USA uzasadniony jest niezadowalającym stanem publicznej opieki zdrowotnej w tym kraju, krótkim urlopem macierzyńskim, niskim poziomem świadczeń przysługujących kobietom na urlopie macierzyńskim i brakiem nakładów rządowych na żłobki i przedszkola. USA wyprzedzają Polskę tylko o dwa miejsca.

Poza Turcją nisko ocenionymi przez ŚFG krajami europejskimi z punktu widzenia praw kobiet w miejscu pracy i możliwości wybicia się są Grecja (miejsce 50.) oraz Włochy (45).

Andrzej Świdlicki

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)