Trwa ładowanie...
d22x9cg
27-06-2007 16:35

Rynek pracy nieprzyjazny dla młodych matek

Rynek pracy nie jest przyjazny dla młodych
matek, z tego powodu Polki odkładają decyzję o założeniu rodziny -
takie są wnioski uczestników konferencji zorganizowanej przez małżonkę Prezydenta RP Marię Kaczyńską oraz gazetę
"Dziennik".

d22x9cg
d22x9cg

Zdaniem organizatorów konferencji pt. "Matki pracujące zawodowo", aby temu zaradzić, trzeba wprowadzić i realizować w praktyce przepisy umożliwiające pogodzenie życia rodzinnego z pracą zawodową.

Celem spotkania było przeanalizowanie sytuacji kobiet, które po urodzeniu dziecka chcą wrócić do pracy. O tym, jak to wygląda w innych krajach opowiadały m.in. małżonka Prezydenta Ukrainy Kateryna Juszczenko, małżonka Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec Eva Luise K÷hler, małżonka Prezydenta Gruzji Sandra E. Roelofs, małżonka Prezydenta Republiki Czarnogóry Svetlana Vujanović. W konferencji wzięli również udział przedstawiciele fundacji i organizacji społecznych działających na rzecz równouprawnienia.

Musimy doprowadzić do tego, żeby Polki nie bały się podejmować decyzji o macierzyństwie - mówiła, otwierając konferencję, Maria Kaczyńska. Dodała, że warto w tym celu korzystać z doświadczeń innych państw. Podkreśliła również, że trzeba wypracować takie rozwiązania, które zadowolą zarówno pracodawców, jak i pracowników.

Zasada równości kobiet i mężczyzn we wszystkich obszarach życia jest jedną z kluczowych kwestii dla UE - przypomniała Komisarz Europejski ds. Polityki Regionalnej Danuta Hubner. Zaznaczyła, że mimo obowiązującego prawa i polityki społecznej, które walczą z dyskryminacją kobiet na rynku pracy, wciąż jeszcze są one w gorszej sytuacji niż mężczyźni: mniej zarabiają, rzadziej obejmują kierownicze stanowiska.

d22x9cg

HŘbner podkreśliła, że stworzenie warunków do lepszego godzenia życia prywatnego z pracą zawodową jest obecnie priorytetem Komisji Europejskiej.
Promujemy podejście do pracy zgodne z życiowym cyklem; macierzyństwo z reguły zbiega się w czasie z początkowym okresem pracy, co znacznie utrudnia karierę zawodową - powiedziała Hubner.

Trzeba pozwolić kobietom wyjść z domu, a mężczyznom - do niego wrócić- mówiła Joanna Kluzik-Rostkowska odpowiedzialna za dział "Sprawy rodziny" w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Dodała, że obecnie jedynie 2 proc. mężczyzn korzysta z przysługujących im urlopów macierzyńskich i wychowawczych. Tymczasem młode mamy wycofują się z rynku pracy dopóki ich dzieci nie wejdą w wiek przedszkolny, a ich kompetencje się dezaktualizują, co utrudnia powrót do pracy. Zapobiegać takiej sytuacji mają rozwiązania proponowane w opracowanym przez zespół Kluzik-Rostkowskiej programie polityki rodzinnej, m.in. elastyczne formy zatrudnienia oraz nowoczesna i przyjazna opieka nad dziećmi.

Według Kluzik-Rostkowskiej Polki chciałyby mieć więcej dzieci - deklarują, że chciałyby mieć przeciętnie 2,33 dziecka, podczas, gdy statystyczna Polka ma jedynie 1,24 dziecka. Jednak trudności związane z powrotem do pracy po urlopie wychowawczym zniechęcają do podjęcia decyzji o kolejnym dziecku - uważa Kluzik-Rostkowska.

Utrudniony dostęp do przedszkoli i żłobków to, zdaniem Julii Kubisy z Fundacji MaMa jeden z głównych problemów, z jakim borykają się młode mamy chcące wrócić do pracy. Kubisa podkreśliła, że powszechnym zjawiskiem jest również łamanie praw pracowniczych kobiet w ciąży i wracających z urlopów.

d22x9cg

Natomiast Agnieszka Pawlińska-Lesińska, właścicielka małej firmy zwróciła uwagę na to, że nadużywanie, czy choćby wykorzystywanie pełni praw przysługujących kobietom w ciąży i młodym matkom, często stawia zatrudniających je przedsiębiorców w trudnej sytuacji.
Zgodnie z prawem pracownica może być nieobecna przez blisko 4 lata; choć pracodawca może na ten czas zatrudnić kogoś na zastępstwo, często wiąże się to z przekroczeniem 20 osób zatrudnionych, co nakłada na pracodawcę szereg nowych wymogów formalno-prawnych - mówiła Pawlińska-Lesińska. Dodała, że obecnie w najtrudniejszej sytuacji są matki, które pracują na własny rachunek.

d22x9cg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22x9cg
Więcej tematów