Rynek (bez) pracy
Utrzymują się krytyczne opinie o sytuacji na krajowym rynku pracy. 96% badanych Polaków uznaje, że sytuacja na rynku pracy jest zła lub bardzo zła - wynika z majowego sondażu CBOS.
Tak samo krytycznie oceniano sytuację przed miesiącem. Według CBOS-u, w maju tylko 2% respondentów uznało ją na przeciętną, a 1% za dobrą (w kwietniu w obu przypadkach był to 1%).
W maju wzrosła liczba osób, które nie liczą na poprawę sytuacji w ciągu najbliższego roku, i jest ich 49% (w kwietniu 43%). Zmniejszyła się natomiast liczba skrajnych pesymistów. Zdecydowanie pogorszenie przewiduje 8% Polaków (w ubiegłym miesiącu 12%). O prawdopodobnym pogorszeniu sytuacji mówiła w tym miesiącu blisko jedna czwarta Polaków - 24% (w kwietniu 30%).
Nadzieję na poprawę sytuacji mają najmłodsi respondenci w wieku od 18 do 24 lat oraz uczniowie i studenci. Także ci, którzy pracują na własny rachunek poza rolnictwem, liczą na pozytywne zmiany.
Niezmiennie źle oceniany jest lokalny rynek pracy. 82% badanych uważa, że w ich miejscu zamieszkania lub okolicy nie można znaleźć pracy (w kwietniu 81%).
45% spośród osób pracujących obawia się utraty pracy. 17% uznaje to zagrożenie za bardzo poważne. Natomiast bezpiecznie pod tym względem czuje się prawie połowa pracujących (48%).
Sondaż przeprowadzono w dniach 9-12 maja na reprezentatywnej grupie 1264 Polaków.