Trwa ładowanie...
21-10-2007 10:25

Rymarz: cisza wyborcza przedłużona do 20.25

Cisza wyborcza została przedłużona do godz.
20.25 ze względu na incydent w jednej z komisji wyborczych w
Koszalinie - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza.
Do godz. 20.25. nie będzie można publikować wyników sondaży.

Rymarz: cisza wyborcza przedłużona do 20.25Źródło: PAP
d3zdmdv
d3zdmdv

Przewodniczący PKW Ferdynand Rymarz wyjaśnił na konferencji prasowej, że w obwodowej komisji nr 41 w Koszalinie z powodu wrzucenia do urny spisu wyborców o 25 minut przedłużono głosowanie. Spis wyborców trafił do urny razem z kartami do głosowania, gdyż jeden z członków komisji wydał go omyłkowo jednej z głosujących osób. Incydent był przyczyną przerwy w głosowaniu od godz. 14.50 do 15.15.

Zastępca przewodniczącego PKW Jan Kacprzak poinformował także, że PKW otrzymała uchwałę jednej z komisji wyborczych w Będzinie (Zachodniopomorskie), gdzie "stwierdzono brak pierwszej karty spisu wyborców".

Trzeba odszukać tę kartę. Zdaniem komisji, wyborca otrzymując kartę do głosowania otrzymał także kartę ze spisu wyborców i wrzucił do urny - zaznaczył Kacprzak.

Jak dodał, głosowanie w tej komisji przerwano, aby komisyjnie otworzyć urnę. W zależności od wyników poszukiwań tej karty, nie jesteśmy w stanie podać jaka będzie przerwa i jaka będzie uchwała tej komisji - podkreślił zastępca szefa PKW.

d3zdmdv

Pytany, czy w trakcie głosowania można otworzyć urnę, szef PKW powiedział, że są takie wyjątki, które "wymuszają komisyjne otwarcie urny". W spisie są osoby, które już oddały głos i odebrały kartę do głosowania. Spis jest potrzebny do dalszej ewidencji - powiedział Rymarz.

Wcześniej cisza wyborcza była przedłużona o 20 minut, czyli do 20.20 z powodu opóźnienia otwarcia obwodowych komisji wyborczych w Pile i Płocku.

Stanisław Zabłocki z PKW poinformował, że przedłużenie ciszy wyborczej w całym kraju to nie wynik decyzji PKW. Przypomniał, że artykuł 86. ordynacji wyborczej mówi, iż od chwili rozpoczęcia głosowania do jego zakończenia zabronione jest podawanie do wiadomości publicznej wyników przedwyborczych badań i sondaży. W tym czasie obowiązuje cisza wyborcza. Ta cisza wyborcza uległa więc przedłużeniu z mocy samego prawa - podkreślił Zabłocki.

Jak powiedział, w jednej z obwodowych komisji wyborczych w Pile uszkodzona była pieczęć do stemplowania kart do głosowania. Próbowano tą pieczęcią opieczętować urnę wyborczą (...), zanurzona w gorącym laku pieczęć się zniszczyła i trzeba było szukać wyjścia z sytuacji, bo przecież każda z kart musi być opieczętowana również pieczęcią obwodowej komisji wyborczej. Znaleziono rozwiązanie, znaleziono pieczęć zastępczą, ale spowodowało to opóźnienie w rozpoczęciu głosowania - powiedział Zabłocki. Dodał, że początkowo tamtejsza komisja wyborcza podjęła uchwałę o przedłużeniu godzin głosowania do 22. Na szczęście udało się tę przeszkodę usunąć bardzo szybko i w związku z tym, godzinę potem, obwodowa komisja wyborcza w Pile podjęła nową uchwałę w sprawie zmiany tej poprzedniej uchwały i zgodnie z tą nową, głosowanie w tej obwodowej komisji wyborczej przedłużone jest do godziny 20.15 - poinformował Zabłocki.

d3zdmdv

W innej komisji wyborczej, w Płocku ciszę przedłużono do godz. 20.20, bo zepsuł się zamek w kasie pancernej.

Obwodowe komisje wyborcze są całkowicie suwerenne w podejmowaniu uchwał w tym zakresie. Państwowa Komisja Wyborcza nie może i nie powinna wpływać na te suwerenne decyzje - powiedział Zabłocki.

Ponownie zaznaczył, że na chwilę obecną cisza wyborcza obowiązuje do godz. 20.20, co - jak zaznaczył - "wpłynie niewątpliwie na plany wieczorów wyborczych w poszczególnych stacjach telewizyjnych".

d3zdmdv

PKW poinformowało, że w jednej komisji obwodowej w Polsce głosowanie zostało już zakończone. Jest to komisja obsługująca pensjonariuszy zakładu karnego w Barczewie. Do godziny 8. głosowało tu 61 osób. Uprawnionych do głosowania było 62 osoby, ale jeden ze skazanych przebywa na przepustce.

Według Zabłockiego jak do tej pory głosowanie przebiega spokojnie, choć są drobne zakłócenia ciszy wyborczej, przypadki niszczenia plakatów. Dodał, że z zakłóceniem ciszy wyborczej mylone są wykroczenia innego typu, np. zrywania plakatów czy banerów wyborczych.

Z danych, jakie PKW otrzymała z Komendy Głównej Policji wynika, iż incydentów dotyczących łamania ciszy wyborczej czy niszczenia mienia do godz. 6 rano w niedzielę było 71.

Zabłocki poinformował też, że na drugiej półkuli, gdzie ze względu na różnice czasowe komisje wyborcze już zakończyły prace, średnia frekwencja wyniosła 57,65% uprawnionych do głosowania. W tym, w Chicago głosowało 93% Polaków, w Bogocie - tylko 10%.

d3zdmdv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zdmdv
Więcej tematów