Trwa ładowanie...

Rymanowski i Skowroński - laureatami nagrody im. Fikusa

Bogdan Rymanowski z TVN i Krzysztof Skowroński z Programu III Polskiego Radia zostali laureatami
nagród im. Dariusza Fikusa za 2006 r. Nagrody, które od 10 lat
przyznaje "Rzeczpospolita", wręczono w Warszawie.

Share
Rymanowski i Skowroński - laureatami nagrody im. FikusaŹródło: PAP
d2nz7ye

Bogdan Rymanowski, autor programu publicystycznego "Kawa na ławę", otrzymał nagrodę w kategorii Dziennikarz za "bezstronność i stosowanie wysokich standardów w debacie publicznej". W imieniu Rymanowskiego, który przebywa za granicą, list z podziękowaniami odczytał wydawca "Kawy na ławę" Sebastian Podkościelny.

"To dla mnie niespodzianka, satysfakcja i zaszczyt" - napisał Rymanowski. Dodał, że niezależność, odwaga i samodzielność to cechy, które najbardziej kojarzą mu się z Dariuszem Fikusem, a zarazem zasady którymi powinien kierować się dziennikarz. "Niezależność od władzy, która zawsze chce go sobie podporządkować, odwaga by nie bać się zadawać najtrudniejszych pytań i samodzielność, która pozwala iść pod prąd i myśleć często inaczej niż myśli środowisko" - napisał Rymanowski.

Towarzyszący nagrodzie czek na 25 tys. zł Rymanowski postanowił przekazać sparaliżowanemu po wypadku motocyklowym 32-letniemu Januszowi Świtajowi - "człowiekowi, który od wielu lat zmaga się ze swoją chorobą i pragnie normalnie żyć".

d2nz7ye

Dyrektor Programu III PR, autor niedzielnego programu "Wywiad i Opinie" w TVP 1 Krzysztof Skowroński otrzymał nagrodę w kategorii Wydawca za "profesjonalizm, rzetelność i obiektywizm w pracy dziennikarskiej".

Jest to wielkie wyróżnienie dla dziennikarza, który w czasach przełomu stał się wydawcą i dyrektorem. Bardzo się cieszę, że kapituła doceniła wysiłek, który w Polskim Radiu jest, żeby to radio stało się znowu radiem publicznym - powiedział Skowroński, dziękując za przyznanie nagrody.

Redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" Paweł Lisicki podkreślił, że tegoroczna nagroda jest szczególną z kilku powodów, m.in. dlatego, że jest to nagroda jubileuszowa, po drugie, po raz pierwszy wręczana w nowej siedzibie gazety (przy ul. Prostej w Warszawie), a także z powodu podziałów, jakie nastąpiły w środowisku dziennikarskim.

W tym sporze o podstawowe pojęcia strasznie trudno dojść do jakiegoś ładu z tym, co np. znaczy niezależność dziennikarska. Są tacy, którzy uważają, że niezależność po prostu polega na tym, żeby bardzo ostro i w każdy możliwy sposób krytykować rządzącą władzę, ale są też tacy, którzy uważają, że sama krytyka obecnej władzy nie jest najlepszym sposobem na demonstrowanie niezależności, bo wtedy występuje się po stronie władzy przyszłej, czyli opozycji- mówił.

d2nz7ye

Dodał, że "Rzeczpospolita" stara się pojmować niezależność jako równy dystans do wszystkich interesów politycznych i "dostrzeganie tam, gdzie się tylko da, dobra wspólnego".

W skład kapituły, przyznającej nagrodę wchodzili w tym roku: Paweł Lisicki, Magdalena Fikus, Jerzy Baczyński, Igor Janke, Włodziemierz Kalicki, Amelia Łukasiak, Marek Magierowski, Roman Młodkowski, Truls Velgaard, Ewa Wanat, Dominik Zdort. Igor Janke i Ewa Wanat, którzy byli w gronie osób zgłoszonych do nagrody im. Fikusa, wstrzymali się w głosowaniu w kategorii Wydawca.

Oprócz nagrodzonych, do tegorocznej nagrody Fikusa nominowani byli ponadto w kategorii Dziennikarz: Bertold Kittel z "Rzeczpospolitej", redakcja miesięcznika "Więź" w składzie: Zbigniew Nosowski, Andrzej Friszke, Anna Karoń-Ostrowska, Tomasz Wiścicki (autorzy raportu "TW Jankowski-historia współpracy" na temat ks. Michała Czajkowskiego), Piotr Zaremba ("Dziennik", autor wywiadów-rzek z najważniejszymi polskimi politykami), oraz Rafał Ziemkiewicz - felietonista "Rzeczpospolitej" i autor książki "Michnikowszczyzna - zapis choroby".

W kategorii Wydawca nominowani byli: Bogna i Igor Janke - twórcy strony internetowej Salon 24, Ewa Wanat - redaktor naczelna Radia TOK FM, Joanna Zimakowska - redaktor naczelna "Świata Nauki".

d2nz7ye

Dariusz Fikus od 1989 r. był redaktorem naczelnym "Rzeczpospolitej", dwa lata później objął stanowisko prezesa wydającej gazetę Presspubliki. Obie funkcje pełnił aż do śmierci w 1996 r. Fikus był też m.in. założycielem i pierwszym prezesem Związku Kontroli i Dystrybucji Prasy.

"Rzeczpospolita" przyznaje nagrody im. Fikusa od 1997 r. W ubiegłych latach nagrody im. Fikusa otrzymali m.in. Ryszard Kapuściński, prof. Jerzy Pomianowski, Jerzy Baczyński, Mariusz Walter, Jerzy Jurecki i Anna Marszałek.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d2nz7ye

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2nz7ye
d2nz7ye
Więcej tematów