Trwa ładowanie...

Rwanda: Kościół katolicki przeprosił za ludobójstwo

• Kościół katolicki w Rwandzie przeprosił za swoją rolę w ludobójstwie Tutsi w 1994 roku
• Według relacji ocalałych wiele ofiar zginęło z rąk katolickich duchownych i zakonnic
• Ocalali z ludobójstwa przez lata domagali się przyznania przez Kościół do udziału w ludobójstwie

Share
Rwanda: Kościół katolicki przeprosił za ludobójstwo
Źródło: AFP
d4js7m1

- Przepraszamy za wszelkie krzywdy wyrządzone przez Kościół. Przepraszamy w imieniu wszystkich chrześcijan za wyrządzone przez nas zło w każdej formie. Żałujemy, że przedstawiciele Kościoła złamali przysięgę posłuszeństwa wobec Bożych przykazań - głosi przesłanie, które zostało w niedzielę odczytane w kościołach w całej Rwandzie.

Konferencja Biskupów Katolickich w specjalnym przesłaniu przeprosiła w niedzielę za rolę Kościoła katolickiego w ludobójstwie Tutsich i Hutu w 1994 roku - pisze w poniedziałek agencja Associated Press.

d4js7m1

Kościół katolicki w Rwandzie poprosił o wybaczenie, ponieważ nie pokazał, że Hutu i Tutsi są bliźnimi. Biskupi przyznali też, że członkowie Kościoła planowali i dopuszczali się zbrodni podczas masakr, w których z rąk radykałów z plemienia Hutu zginęło ponad 800 tys. Tutsich, stanowiących w kraju mniejszość, i umiarkowanych Hutu.

Kościół katolicki w Rwandzie przez lata nie przepraszał za swoją rolę, jaką odegrał w wojnie domowej. Oficjalnie przedstawiciele Kościoła, którzy dokonywali zbrodni, działali w pojedynkę. Z relacji części ocalałych wynika, że wiele ofiar zginęło z rąk katolickich duchownych i zakonnic. A rwandyjski rząd twierdzi ponadto, że wiele osób zabito w kościołach, gdzie szukano schronienia.

Kościół katolicki w Rwandzie przez lata był pod presją rządu i stowarzyszenia ocalałych, które chciały zmusić go do przeproszenia za swoją rolę w ludobójstwie. Jak poinformował rzecznik Kościoła katolickiego w Rwandzie, bp Phillipe Rukamba, przesłanie biskupów zostało celowo zaplanowano na niedzielę, ponieważ tego dnia oficjalnie skończył się ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Miłosierdzia.

d4js7m1

Podziel się opinią

Share
d4js7m1
d4js7m1
Więcej tematów