PolskaRuszyły prace nad lustracją

Ruszyły prace nad lustracją

Nadzwyczajna komisja sejmowa do rozpatrzenia nowelizacji ustawy o IPN i ujawnieniu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa komunistycznego rozpoczęła prace nad tzw. ustawą lustracyjną rozszerzającą zakres i katalog osób objętych lustracją - pisze "Nasz Dziennik".

Nowe przepisy mają ułatwić dostęp do dokumentów archiwalnych IPN osobom represjonowanym przez SB i ich rodzinom. Jeszcze w tym tygodniu na posiedzenie komisji trafi poprawka rozszerzająca katalog osób lustrowanych o dziennikarzy i pracowników mediów.

Poprawka do ustawy rozszerzająca katalog osób objętych lustracją na dziennikarzy, pracowników mediów i dyskusja nad tym projektem to czwarty punkt wstępnego porządku obrad. Zajmiemy się tym jak najszybciej - zapewniał poseł Arkadiusz Mularczyk (PiS) tuż przed rozpoczęciem obrad nadzwyczajnej sejmowej komisji do rozpatrzenia nowelizacji ustawy o IPN i ujawnieniu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa komunistycznego .

W pierwszej kolejności posłowie chcieli przeprowadzić debatę końcową nad projektem noweli do ustawy o IPN, nad którym pracowali w ostatnich tygodniach i rozpocząć już pracę nad ustawą o ujawnieniu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa komunistycznego, zwaną potocznie "ustawą lustracyjną".

Debatę nad wywołującą wiele emocji poprawką rozszerzającą katalog osób objętych lustracją na dziennikarzy i pracowników mediów ma poprzedzić dyskusja nad innym, nie mniej ważnym punktem ustawy, dotyczącym ujawniania i dostępu do dokumentów wytwarzanych przez administrację i służby specjalne PRL.

Nie mam wątpliwości, że poprawka dotycząca lustracji dziennikarzy zostanie przyjęta. Osoby publiczne i mające wpływ na opinię publiczną - jak dziennikarze - muszą podlegać weryfikacji dotyczącej ich ewentualnej współpracy z SB; co do tego większość członków komisji jest zgodna. Nie potrafię jednak powiedzieć, czy zajmiemy się tym projektem już we wtorek, czy w następnych dniach - powiedział "ND" poseł Stanisław Pięta (PiS), przewodniczący komisji.(PAP)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)