Ruszyły kolejne pielgrzymki na Jasną Górę
Co najmniej kilkadziesiąt tysięcy osób idzie
w pieszych pielgrzymkach na Jasną Górę. W sobotę wyruszyły kolejne
pielgrzymki, m.in. z Warszawy, Krakowa i Kielc. Pątnicy mają
dotrzeć do Częstochowy na 15 sierpnia, kiedy odbędą się tam
uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
Z Warszawy wyruszyła w sobotę zaliczana do największych w kraju 294. Warszawska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pielgrzymi ruszyli sprzed paulińskiego kościoła Świętego Ducha. Wymarsz poprzedziła uroczysta msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem prymasa Józefa Glempa. Prymas wezwał pielgrzymów do przybliżenia cnót, "czyli sprawności, które pozwalają nam żyć". Tegoroczne hasło pątników brzmi: "Zostań z nami, Panie". Nawiązuje ono do przesłania Jana Pawła II na rok eucharystyczny 2005. Trasa pielgrzymki liczy 248 km, wędrówka trwa 9 dni.
Warszawska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę jest drugą, która wyruszyła w tych dniach ze stolicy. W piątek ruszyła 25. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna.
Również z Wawelu wyruszyła w sobotę XXV Jubileuszowa Pielgrzymka Krakowska. Idzie w niej ponad 8,5 tys. osób. Wierni mają dotrzeć do Częstochowy po sześciu dniach; przejdą około 150 kilometrów. Pielgrzymkę rozpoczęła msza św. na wzgórzu wawelskim, której przewodniczył kardynał Franciszek Macharski. On też 11 sierpnia w godzinach popołudniowych powita krakowskich pielgrzymów w Częstochowie i wprowadzi na Jasną Górę, gdzie pielgrzymowanie zakończy się uroczystą mszą św. na Wałach Jasnogórskich oraz Apelem Jasnogórskim.
Tysiąc uczestników wyruszyło w sobotę z Wiślicy (Świętokrzyskie) w XXIV Pieszej Pielgrzymce Kieleckiej. Mają do pokonania 200 kilometrów. Idą pod hasłem äJa jestem chlebem żywym", które nawiązuje do trwającego w Kościele katolickim Roku Eucharystycznego.
Według szacunków Urzędu Miasta w Częstochowie, dokonanego na podstawie deklaracji organizatorów pielgrzymek, w sierpniu w zorganizowanych grupach pieszych ma dotrzeć na Jasną Górę ponad 140 tysięcy pielgrzymów.
Najwięcej pątników spodziewanych jest między 13 a 15 sierpnia, kiedy obchodzone jest święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Liczba osób, które w tym czasie dotrą do Częstochowy, będzie jednak prawdopodobnie znacznie wyższa; co roku bowiem pielgrzymi przyjeżdżają też autokarami, samochodami i pociągami.
Tłumy wiernych spodziewane są także 26 sierpnia - przypada wtedy Święto Matki Bożej Częstochowskiej, a także na Dożynkach Jasnogórskich - 3-4 września oraz dwa tygodnie później (17-18 września), gdy na Jasną Górę dotrze Pielgrzymka Ludzi Pracy.
Słowo pielgrzym pochodzi z języka łacińskiego peregrinus i oznacza tego, który pozostaje z dala od swego domu, przechodzi przez "pola". Pielgrzymka to wędrówka podjęta z pobudek religijnych do miejsca, gdzie znajduje się otoczone publicznym kultem sanktuarium.
Najstarsza pielgrzymka, udokumentowana w kronikach, wyruszyła we wrześniu 1626 roku z Gliwic do Częstochowy i była wyrazem wdzięczności za uratowanie miasta przed wojskami duńskimi podczas wojny trzydziestoletniej.