Trwa ładowanie...
24-02-2014 12:00

Ruszyła kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego

Dziś oficjalnie rusza kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego. W Dzienniku Ustaw ukazało się postanowienie prezydenta o zarządzeniu wyborów do PE na 25 maja oraz kalendarz wyborczy.

Ruszyła kampania wyborcza do Parlamentu EuropejskiegoŹródło: WP.PL, fot: Agnieszka Niesłuchowska
d4cofid
d4cofid

Komitety wyborcze mogą już informować Państwową Komisję Wyborczą o swoim powstaniu i zamiarze zgłaszania kandydatów na posłów Parlamentu Europejskiego. Zgodnie z kalendarzem wyborczym o powstaniu komitetu wyborczego trzeba zawiadomić PKW do 5 kwietnia. Z kolei 15 kwietnia o północy upłynie termin zgłaszania list kandydatów na europosłów.

Jeśli komitet wyborczy zarejestruje listy we wszystkich okręgach wyborczych, na kampanię do PE będzie mógł wydać ok. 18,3 mln zł. Na agitację wyborczą w formie reklamy komitety wyborcze mogą przeznaczyć do 80 proc. limitu wydatków.

Finansowanie kampanii wyborczej jest jawne. Komitety nie mogą prowadzić zbiórek publicznych. Mogą natomiast korzystać nieodpłatnie z pomocy wolontariuszy przy rozwieszaniu plakatów, roznoszeniu ulotek, a także - również nieodpłatnie - z lokali partii politycznych (lub członków komitetu wyborczego wyborców) i sprzętu biurowego.

Kampania wyborcza zakończy się w piątek, 23 maja o północy. Głosowanie wyborach do PE odbędzie się w niedzielę 25 maja w godzinach od 7 do 21.

d4cofid

Do 20 kwietnia zgodnie z kalendarzem wyborczym zostaną utworzone obwody głosowania w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych, domach studenckich. Do 25 kwietnia zostanie podana do publicznej wiadomości informacja o numerach i granicach obwodów głosowania oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych m.in. lokalach przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Do 4 maja zostanie podana informacja o numerach i granicach obwodów głosowania utworzonych za granicą oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych.

Do 4 maja osoby niepełnosprawne, które chcą głosować korespondencyjnie, muszą to zgłosić wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta. Do 11 maja osoby niepełnosprawne mogą składać wniosek o dopisanie do spisu wyborców w wybranym obwodzie przystosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych na terenie tej samej gminy.

Z kolei od 4 do 11 maja żołnierze, policjanci, strażacy, funkcjonariusze BOR, straży granicznej a także służby więziennej mogą wnioskować o dopisanie do spisu wyborców w miejscowości, w której odbywają służbę.

d4cofid

Do 10 maja osoby chcące korespondencyjnie oddać głos za granicą muszą to zgłosić konsulowi. Do 15 maja można składać wniosek ws. głosowania przez pełnomocnika (uprawnione są do tego osoby niepełnosprawne i osoby, które ukończyły 75 lat). Do 20 maja można złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w kraju, a do 22 maja - za granicą.

Do 15 maja okręgowe komisje wyborcze podadzą informację o zarejestrowanych listach kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego.

Polacy będą wybierać 51 europosłów w 13 okręgach wyborczych. Polska podczas wyborów do PE jest podzielona na 13 wielomandatowych okręgów wyborczych, z których część obejmuje jedno województwo (dotyczy to województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, lubelskiego, podkarpackiego i śląskiego), część to połączone dwa województwa (okręgi obejmujące województwa: warmińsko-mazurskie i podlaskie, małopolskie i świętokrzyskie, dolnośląskie i opolskie oraz lubuskie i zachodniopomorskie); jest też okręg mazowiecki i okręg obejmujący Warszawę oraz osiem powiatów wokół stolicy.

d4cofid
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cofid
Więcej tematów