Ruszyła kampania na rzecz równego statusu kobiet i mężczyzn
Pracodawca nie ma prawa pytać kobiety o to, czy ma dzieci lub czy planuje je mieć, a kobieta powinna zarabiać
tyle samo, ile mężczyzna na równorzędnym stanowisku. Czas na równe
traktowanie - przekonuje pełnomocniczka ds. równego statusu kobiet
i mężczyzn Magdalena Środa.
Pod takim właśnie hasłem - "Czas na równe traktowanie" - rozpoczęła się kampania społeczna, której celem jest eliminacja ze świadomości społecznej stereotypowego postrzegania kobiet oraz uświadomienie przysługujących im praw.
Na potrzeby projektu socjolog dr Bogdan Cichomski z Uniwersytetu Warszawskiego porównał i opracował dane z przeprowadzonych w Polsce w latach 1992, 1994 i 2002 sondaży ilustrujących postrzeganie kobiet w społeczeństwie. Wynika z nich, że z upływem lat Polacy coraz rzadziej uważają, że miejsce kobiety jest w domu.
W 1994 r. blisko 65% dorosłych Polaków uważało, że to mężczyzna powinien zajmować się zarabianiem pieniędzy, a kobieta powinna troszczyć się o dom i dzieci, podczas gdy w 2002 r. myślało tak już tylko nieco ponad 40% osób.
Podobnie wyglądają wskaźniki, dotyczące udziału kobiet w życiu publicznym. W 1992 r. ponad 55% osób uważało, że to mężczyźni bardziej nadają się do uprawiania polityki niż kobiety, w 2002 r. myślało tak już tylko nieco ponad 35% Polaków. Badania to bardzo ważna część kampanii, bowiem, żeby walczyć ze stereotypami, musimy je dobrze poznać - powiedziała minister Środa.
Główny nacisk kampania ma położyć na dyskryminację kobiet na rynkach pracy, uświadomienie przysługujących im praw, wyjaśnienie czym jest mobbing, molestowanie seksualne i jak się przed nim bronić.
Chcemy też przekonać polskich mężczyzn do tego, by korzystali z przysługujących im urlopów "tacierzyńskich". W tym celu zorganizujemy w najbliższym czasie cykl spotkań ze znanymi tatusiami, którzy się na to zdecydowali - powiedziała minister.
Środa postawiła sobie za cel trafić z kampanią także do środowisk wiejskich. Dlatego pod koniec maja na jej zaproszenie przyjedzie do Warszawy ponad 200 sołtysek. Jak się okazuje, kobiet jest na tym stanowisku dużo więcej niż mężczyzn. Zawsze tam, gdzie mało prestiżu, a dużo pracy, znajdziemy kobiety i odwrotnie - powiedziała minister Środa. Kampanię sfinansowano ze środków Unii Europejskiej.