PolskaRuszył proces ws. tragicznego wypadku policjantów

Ruszył proces ws. tragicznego wypadku policjantów

Przed Sądem Rejonowym Warszawa-Śródmieście
ruszył proces Tomasza Serafina, b. urzędnika MSWiA i
Waldemara P., b. szefa stołecznego komisariatu kolejowego. Są
oskarżeni w sprawie odwiezienia Serafina do domu przez dwoje
policjantów, którzy wracając zginęli w wypadku pod Siedlcami. Oskarżeni nie przyznają sie do winy.

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/zaginieni-policjanci-nie-zyja-6038682256987265g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/zaginieni-policjanci-nie-zyja-6038682256987265g )
Odnaleziono samochód policjantów

Prokuratura zarzuca oskarżonym przekroczenie uprawnień i bezprawne wykorzystanie nieoznakowanego radiowozu policyjnego do celów prywatnych. Waldemar P. na prośbę Serafina w grudniu 2006 roku wysłał dwójkę policjantów autem służbowym, aby odwieźli dyrektora z MSWiA do domu do Siedlec. W drodze powrotnej samochód z policjantami wpadł do rozlewiska rzeki. Prokuratura nie zarzuca oskarżonym przyczynienia się do śmierci policjantów.

Podczas rozprawy, były szef komisariatu na warszawskim Dworcu Centralnym nie wyraził skruchy, ani żalu pod adresem obecnych na sali rodzin tragicznie zmarłych policjantów. Waldemar P. wyjaśnił, że zna ogólne zasady wykorzystania służbowych aut policyjnych. Przypomniał, że przepisy dopuszczają wysłanie radiowozu poza rejon jego działania i strefę patrolu. Jednak, jak sam podkreślił, warunkiem jest uzyskanie zgody komendanta stołecznego lub jego zastępcy.

Oskarżony przyznał, że takiej zgody wówczas nie miał. Zaznaczył jednak, że telefon od urzędnika w MSWiA Tomasza Serafina z prośbą o odwiezienie go do domu wydawał mu się alarmujący i jego zdaniem należało pomóc koledze. Zgodę na wysłanie auta były szef komisariatu miał nadzieję dostać następnego dnia.

Odnosząc się do zarzutu, że wysłanie radiowozu poza Warszawę osłabiło obsadę komisariatu na PKP, Waldemar P. podzielił się własną - jak podkreślił - teorią na ten temat. Według niego, jeżeli nocny dyżur komisariatu zaczyna się bez zatrzymań i interwencji, to tak samo spokojnie powinien się zakończyć.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)