Ruszył proces byłych szefowych centrum pomocy w Pucku
Ruszył proces dwóch b. szefowych Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pucku, którym zarzucono naruszenie procedur, w efekcie czego pięcioro rodzeństwa umieszczono w nieprzygotowanej do tego rodzinie zastępczej. Dwoje dzieci zmarło po pobiciu przez opiekunów. Wyjaśnienia zdecydowała się składać tylko Renata B. Z jej zeznań wynika, że w puckim Centrum Pomocy Rodzinie panował chaos, brakowało pracowników i pieniędzy.
20.09.2013 14:00
Rozpoczęty w piątek proces toczy się przed puckim oddziałem zamiejscowym Sądu Rejonowego w Wejherowie. Prokuratura w Gdyni, która badała sprawę, oskarżyła obie kobiety o niedopełnienie obowiązków. Grozi za to kara do 3 lat więzienia.
W piątek przed sądem obie kobiety nie przyznały się do winy, podtrzymując swoje stanowisko ze śledztwa.
Wyjaśnienia zdecydowała się składać tylko Renata B. Z jej zeznań wynika, że w puckim Centrum Pomocy Rodzinie panował chaos, brakowało pracowników i pieniędzy. Co ciekawe jeszcze podczas szkolenia i kwalifikacji na rodzinę zastępczą Renata B. miała odmówić Annie C. przyznania dzieci pod opiekę. Powodem miała być ciąża, w którą zaszła kobieta. - Przy wstępnej kwalifikacji, kiedy się odbywał cały proces weryfikacyjny powiedziałam jej, że długo jeszcze nie dostanie dzieci. Bo jej sytuacja się zmieniła radykalnie i mając malutkie dziecko muszą się na tym skupić, bo jeszcze obce dzieci do tego, to by nie dali rady, według mnie - zeznawała Renata B. Była dyrektor nie sporządziła jednak służbowej notatki z tego spotkania z Anną C. i nie umieściła takiej informacji w żadnych dokumentach. Jak tłumaczyła przed sądem była "zawalona robotą" i pełniła też szereg innych funkcji.
Kolejną rozprawę w tym procesie sąd wyznaczył na połowę października.
Prokuratura: dzieci zostały śmiertelnie pobite przez opiekunów
Sprawa związana jest ze śmiercią 3-letniego chłopca i jego 5-letniej siostry. Chłopiec i dziewczynka, wraz z trójką rodzeństwa, zostali w ubiegłym roku umieszczeni przez puckie PCPR w rodzinie zastępczej prowadzonej przez małżeństwo C. Jak ustaliła pucka prokuratura, dwójka dzieci została śmiertelnie pobita przez opiekunów - sprawa toczy się już w sądzie.
Renata B., która sprawowała funkcję dyrektora puckiego PCPR w 2010 r. została oskarżona o to, że pozwoliła wówczas na - zdaniem prokuratury - niezgodne z przepisami zakwalifikowanie małżeństwa C. na rodzinę zastępczą. Małżeństwu przyznano taki status, mimo że nie przeszło specjalistycznego szkolenia; nie przeprowadzono też stosownego wywiadu, nie sprawdzono warunków mieszkaniowych i nie uzyskano właściwej opinii psychologicznej dotyczącej małżonków.
Z kolei następczynię Renaty B. - Beatę K. - prokuratura oskarżyła o to, że w styczniu 2012 r. wydała zgodę na umieszczenie pięciorga dzieci w rodzinie zastępczej C., nie sprawdzając sytuacji osobistej, rodzinnej, zawodowej i majątkowej rodziny, a także jej warunków mieszkaniowych. Prokuratorzy zarzucili też K., że po tym, jak piątka dzieci trafiła do rodziny C., ówczesna dyrektor PCPR nie zadbała o udzielenie małżeństwu należytego wsparcia i nie zapewniła właściwej kontroli pracy rodziców zastępczych.
Beata K. straciła stanowisko dyrektora PCPR w Pucku we wrześniu ubiegłego roku. Zwolniono ją dyscyplinarnie po tragicznej śmierci dzieci powierzonych rodzinie C. W śledztwie żadna z dwóch b. szefowych puckiego PCPR nie przyznała się do winy, obie odmówiły też złożenia wyjaśnień.
W styczniu ubiegłego roku do rodziców zastępczych - 32-letniej wówczas Anny C. oraz 39-letniego Wiesława C., mających dwójkę swoich dzieci w wieku 2 i 9 lat - trafiła piątka rodzeństwa w wieku od roku do 6 lat.
3 lipca zeszłego roku w domu rodziny C. doszło do śmierci powierzonego jej 3-letniego chłopca. Pucka prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie. Śledczy zawierzyli wówczas opiekunom, którzy wyjaśnili, że doszło do nieszczęśliwego wypadku - dziecko miało spaść ze schodów. Na możliwość śmierci w wyniku wypadku wskazywały też wyniki sekcji zwłok.
12 września ubiegłego roku w tej samej rodzinie zmarła 5-latka, siostra 3-letniego chłopca. Małżeństwo C. utrzymywało, że dziewczynka także zmarła w wyniku wypadku. 17 września, po otrzymaniu wyników sekcji zwłok dziewczynki, w których jednoznacznie jako przyczynę śmierci wskazano pobicie, śledczy zdecydowali o zatrzymaniu małżeństwa C., a następnego dnia przedstawili im zarzuty.
W kwietniu przed Sądem Okręgowym w Gdańsku ruszył proces w sprawie Anny i Wiesława C. Małżeństwo oskarżono o znęcanie się nad dziećmi oraz pobicie ze skutkiem śmiertelnym 3-letniego Kacpra; za drugie z przestępstw grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Anna C. jest też oskarżona o zabójstwo 5-letniej Klaudii, za co kobiecie grozi nawet dożywocie.
Źródło: RMF FM, PAP