PolskaRuszył 12. konkurs o Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Ruszył 12. konkurs o Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich
ogłosiło otwarcie 12. edycji konkursu o doroczne Nagrody SDP za
publikacje w polskiej prasie, radiu i telewizji. Prace można
nadsyłać do 15 września.

Regulamin nagród SDP oraz kryteria oceny prac są wzorowane na regulaminie i kryteriach oceny stosowanych przez jury amerykańskiej nagrody Pulitzera - przyznawanej za dziennikarstwo niezależne. Konkurs ma charakter otwarty. Mogą w nim uczestniczyć dziennikarze bez względu na przynależność organizacyjną, a także dziennikarze niezrzeszeni.

Jury będzie oceniało prace według trzech kryteriów: rzetelności, wartości informacyjnej, walorów formalnych. W konkursie największe szanse mają prace, w których oddzielono informacje od opinii i komentarzy, tak by czytelnik, radiosłuchacz czy telewidz mógł bez trudu rozpoznać, co jest faktem, a co interpretacją i oceną. Ważne, by w przypadku kontrowersji - bezstronnie przedstawić wszystkie stanowiska.

Istotna będzie wartość informacyjna prac. Jurorzy będą zwracać uwagę na to, czy informacja jest podana komunikatywnie oraz czy jest oparta na wiarygodnych, sprawdzonych źródłach. Ważne, by pokazany był szerszy kontekst opisywanego problemu. Autor musi też dbać o przestrzeganie ścisłości terminologicznej. W przypadku fotografii prasowej będą liczyć się zdjęcia nieprzetworzone i niezniekształcone elektronicznie.

Autorzy powinni też zadbać o jakość stylu i języka bądź obrazu filmowego lub fotografii czy dźwięku, czytelność sformułowań, logikę wywodu oraz zwięzłość, ale - jak podkreśla SDP - nie kosztem pominięcia istotnych dla tematu faktów i okoliczności.

Nagradzane będą przede wszystkim prace autorskie - indywidualne lub zespołowe. Organizatorzy konkursu nie wykluczają przyznania nagrody lub wyróżnienia również redakcji lub stacji radiowej czy telewizyjnej.

Główna Nagroda Wolności Słowa w wysokości 15 tys. zł przyznawana jest za publikacje w obronie demokracji i praworządności. Równorzędne nagrody po 10 tys. zł to m.in. Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego za publikacje o problemach i wydarzeniach międzynarodowych, Nagroda im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za publikacje o inicjatywach i przedsięwzięciach gospodarczych służących urzeczywistnianiu wizji nowoczesnej Polski, Nagroda im. Stefana Żeromskiego za publikacje o tematyce społecznej, nagroda im. Watergate za publikacje z zakresu dziennikarstwa śledczego, Nagroda im. Wiesława Prażucha za fotografie prasowe.

Konkurs obejmuje teksty prasowe, audycje radiowe i programy telewizyjne oraz fotografie prasowe opublikowane od 1 lipca 2003 r. do 31 lipca 2004 r. W danej kategorii można zgłosić nie więcej niż 3 publikacje tego samego autora, każda z nich może być zgłoszona tylko do jednej kategorii.

Prace należy wysyłać pod adresem: Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, biuro Zarządu Głównego; ul. Foksal 3/5; 00-366 Warszawa.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)