PolskaRuszają kontrole autokarów przewożących dzieci i młodzież na ferie

Ruszają kontrole autokarów przewożących dzieci i młodzież na ferie

Inspektorzy Transportu Drogowego oraz policjanci rozpoczęli kontrole autokarów, którymi dzieci i młodzież jadą na zimowy wypoczynek podczas ferii. Sprawdzany będzie stan techniczny pojazdów oraz uprawnienia, czas pracy i trzeźwość kierowców.

Ruszają kontrole autokarów przewożących dzieci i młodzież na ferie
Źródło zdjęć: © PAP | Jacek Bednarczyk

Jak mówił rzecznik prasowy Głównego Inspektora Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, kontrole w ramach akcji "Bezpieczny autokar" będą odbywały się na terenie wszystkich województw - nie tylko w tych regionach, gdzie zaczęły się ferie. Będą one prowadzone w miejscach odjazdów autokarów i na głównych szlakach komunikacyjnych.

Rano inspektorzy kontrolowali autokary m.in. w małopolskich Balicach, przy autostradzie A4. - Sprawdzany jest przede wszystkim stan techniczny pojazdów, czy mają one sprawny układ hamulcowy, kierowniczy, czy nie ma wycieku płynów eksploatacyjnych. Kontrolujemy stan ogumienia i oświetlenie. Sprawdzamy też kondycję kierowców, czy są oni trzeźwi i wypoczęci - mówił Gajadhur.

Podczas ubiegłorocznych ferii inspektorzy skontrolowali ponad 950 autokarów przewożących dzieci i młodzież. 130 kierowców ukarali mandatami. Zatrzymano 55 dowodów rejestracyjnych pojazdów - 14 z nich nie zostało dopuszczonych do dalszej jazdy.

- Autokary z dziećmi są w dużo lepszym stanie, niż autokary rejsowe i autobusy podmiejskie - powiedział Gajadhur. - Akcja "Bezpieczny autokar" jest prowadzona od ponad dziewięciu lat. Znacznie poprawił się stan techniczny pojazdów. Przewoźnicy są bardziej odpowiedzialni, kierowcy również - starają się przestrzegać czasu pracy, a jeszcze sześć, siedem lat temu to była główna bolączka. Teraz jest lepiej - podkreślił.

Dodał, że w czasie ferii prowadzone będą nie tylko kontrole autokarów, ale także ciężarówek. - Są trudne warunki zimowe. Apelujemy do kierowców dużych pojazdów, by nie jeździli brawurowo, przestrzegali przepisów ruchu drogowego. Kierowcy ciężarówek powinni odśnieżać plandeki, bo często zamarznięte tafle lodowe z takich pojazdów spadają i mogą być zagrożeniem dla bezpieczeństwa innych uczestników ruchu - mówił Gajadhur.

Rzecznik Głównego Inspektora Transportu Drogowego przypomniał, że kierowcy ciężarówek jadąc w regiony górskie powinni zaopatrzyć się w łańcuchy przeciwpoślizgowe na koła i zakładać je tam, gdzie nakazują to znaki.

Rodzice, którzy przed wyjazdem dzieci na zimowisko chcą poprosić o kontrolę autokaru, powinni kilka dni przed wyjazdem skontaktować się z wojewódzkimi inspektoratami transportu drogowego. Numery telefonów są dostępne na stronie internetowej www.gitd.gov.pl

Kontrole autokarów podczas ferii prowadzić będą także policjanci ruchu drogowego. Policjantów rodzice też mogą poprosić o sprawdzenie pojazdu.

- Będziemy sprawdzali autokary przewożące dzieci nie tylko przed ich wyruszeniem w podróż, ale też na najważniejszych drogach regionu - powiedziała Joanna Biel-Radwańska z wydziału ruchu drogowego małopolskiej policji.

Podczas akcji "Bezpieczne ferie" policjanci zwrócą szczególną uwagę na sposób przewożenia dzieci w autokarach i samochodach osobowych. Będą też sprawdzać stan trzeźwości kierowców i zwracać uwagę na prędkość jazdy.

Jeśli autokar jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa, dzieci powinny mieć je zapięte. Bagaże powinny być umieszczone na półkach lub w bagażniku tak, by przejścia były wolne i umożliwiały szybkie opuszczenie pojazdu w razie ewakuacji. Miejsca przy drzwiach powinny zajmować osoby dorosłe, a nie dzieci.

O zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach powinni też pamiętać rodzice dzieci, które spędzą ferie w miejscu zamieszkania. Policjanci przypominają, że dzieci przy przechodzeniu przez jezdnię, nawet miejscu oznakowanym, powinny zachować ostrożność, szczególnie po zmroku, gdy są słabiej widoczne dla kierowców, i przy złych warunkach atmosferycznych, gdy droga hamowania się wydłuża.

- Dla lepszej widoczności dziecko powinno mieć przy sobie element odblaskowy. Nauczyciele i rodzice powinni też przypomnieć dzieciom o tym, że nie wolno zjeżdżać z górek i pagórków położonych w pobliżu dróg ze względu na duże ryzyko wpadnięcia pod pojazd - powiedział rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski.

Podczas ubiegłorocznych ferii tylko w Małopolsce doszło do 312 wypadków drogowych, w których zginęło 17 osób, a 400 zostało rannych. Wśród rannych było 38 dzieci do lat 14.

Ferie zimowe rozpoczęły się w pięciu województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim. Uczniowie z innych regionów będą odpoczywać w kolejnych terminach - ostatni będą mieć przerwę w nauce od 9 do 24 lutego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)