Trwa ładowanie...

Rusza proces lekarki przyjmującej poród córek sztangisty Bartłomieja Bonka

We wtorek w Opolu rusza proces lekarki przyjmującej poród córek bliźniaczek sztangisty Bartłomieja Bonka; jedna z dziewczynek zmarła po długiej walce o życie. Hanna Ż., którą oskarżono o nieumyślne spowodowanie śmierci, nie przyznaje się do winy.

Share
Rusza proces lekarki przyjmującej poród córek sztangisty Bartłomieja Bonka
Źródło: WP.PL, Fot: Marcin Gadomski
d4g2odp

Sprawie będzie przewodniczył prezes opolskiego sądu rejonowego Hubert Frankowski, który powiedział, że akt oskarżenia został dostarczony stronom. Lekarka w przesłanej sądowi odpowiedzi podtrzymała, że nie przyznaje się do zarzucanego jej czynu.

Akt oskarżenia dotyczący sprawy porodu córek bliźniaczek Bartłomieja Bonka w lipcu do opolskiego sądu skierowała tamtejsza prokuratura okręgowa. Rzeczniczka prokuratury Lidia Sieradzka informowała wtedy, że w śledztwie nie znaleziono podstaw do przedstawienia zarzutów żadnej innej osobie z personelu szpitala.

d4g2odp

Dramat rodziny Bonków

Córki Barbary i Bartłomieja Bonków urodziły się w listopadzie 2012 r. w Samodzielnym Specjalistycznym Zespole Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Opolu. Pierwsza przyszła na świat w dobrym stanie, druga - po 45 minutach - w złym, z ostrym niedotlenieniem mózgu. Dziewczynka zmarła 13 lutego br. po długiej walce rodziców o jej życie.

Powołana po porodzie przez szpital wewnętrzna komisja uznała, że prowadzący poród lekarze popełnili błędy, m.in. nie podjęli decyzji o cesarskim cięciu. Dyrekcja szpitala złożyła w tej sprawie doniesienie do prokuratury, a dwóch lekarzy straciło stanowiska. Opolska prokuratura pod koniec maja br. postawiła zarzut prowadzącej poród lekarce Hannie Ż., która wówczas była zastępcą ordynatora oddziału patologii ciąży. Dotyczył on nieumyślnego spowodowania ciężkiej choroby, a w konsekwencji śmierci jednej z dziewczynek.

Śledczy wyjaśniali wtedy, że zarzut jest wynikiem decyzji lekarki o tym, że po urodzeniu się pierwszej z bliźniaczek dalej prowadzono poród siłami natury, zamiast przeprowadzić cesarskie cięcie. Przesłuchiwana w maju jako podejrzana Hanna Ż. skorzystała z prawa do odmowy wyjaśnień. W procesie może jej grozić kara do pięciu lat więzienia.

Pełnomocnik rodziny Bonków w rozpoczynającym się procesie karnym mec. Joanna Kopania powiedziała, że rodzice zmarłej dziewczynki będą w sprawie występowali jako oskarżyciele posiłkowi.

d4g2odp

Chcą ponad 2 mln zł

Równolegle do rozpoczynającej się sprawy karnej toczyć się będzie nadal rozpoczęta w ub. roku sprawa cywilna.

Na początku 2013 roku rodzina Bonków złożyła pozew o odszkodowanie przeciw opolskiemu szpitalowi, domagając się 2 mln zł zadośćuczynienia i 200 tys. zł odszkodowania, 10 tys. zł miesięcznie w formie renty dla córki oraz ustalenia odpowiedzialności za skutki błędu lekarskiego.

Proces w tej sprawie rozpoczął się pod koniec lipca 2013 r. Jeszcze w lipcu ub. roku sąd zobowiązał szpital do comiesięcznego płacenia na rzecz córki sztangisty renty w wysokości 8,5 tys., uwzględniając tym samym tzw. wniosek o zabezpieczenia powództwa. W lutym tego roku dziewczynka zmarła, a w kwietniu Sąd Rejonowy w Opolu uznał państwa Bonków za spadkobierców zmarłej córki, dzięki czemu sprawa cywilna może być kontynuowana. Proces cywilny będzie obecnie - w związku ze śmiercią dziewczynki - dotyczyć już tylko kwestii zadośćuczynienia i prawdopodobnie części odszkodowania, a nie renty.

Pełnomocnik rodziny Bonków w procesie cywilnym Bartłomiej Janyga poinformował, że obecnie akta tej sprawy są w dyspozycji biegłych. Na potrzeby cywilnego procesu rodziców zmarłej dziewczynki, w związku z obowiązującą w polskim prawie tzw. zasadą bezpośredniości, sąd musiał bowiem zlecić sporządzenie kolejnych opinii - mimo że wcześniej zostały one wykonane w sprawie karnej. Będą to m.in. opinie biegłych z zakresu ginekologii i położnictwa, pediatrii i dziedzin pokrewnych. Mają zdiagnozować stan, w jakim było dziecko po narodzinach.

d4g2odp

Podziel się opinią

Share
d4g2odp
d4g2odp
Więcej tematów